Türkiye’de Formula 1’in Kısa Geçmişi

0
328

Formula 1 yarışları tüm dünyada milyonlarca insan tarafından takip edilen en önemli motor sporları organizasyonu. 1920’lerden itibaren yapılmaya başlanan bu organizasyona sadece İkinci Dünya Savaşı sırasında ara verilmiş.

formula01 1024x576 - Türkiye’de Formula 1’in Kısa Geçmişi

Türkiye böylesine büyük bir organizasyona katılmak için çok geç kaldı. Bunun sebebi ülkemizde bu spora olan ilginin çok fazla olmamasıydı. Öyle ki 90’ların ortalarına kadar bu sporun varlığından haberdar olan çok fazla kişi dahi yoktu. 90’ların ortalarından itibaren Formula 1’in televizyondan canlı olarak yayınlanmaya başlaması insanların bu spora olan ilgisini arttırdı. Formula 1 yönetiminin 2000’lerin başından itibaren sergilediği büyüme ve farklı ülkelerde yarışlar düzenleme isteği ülkemizde de bu konuda bir adım atılmasına sebep oldu. 2002 yılında ülkemizin en büyük spor kompleksi olan İstanbul Park yarış pisti temelleri atılarak yapımına başlandı. Tesis 2005 yılında ilk Formula 1 yarışına ev sahipliği yaptı.

formula02 - Türkiye’de Formula 1’in Kısa Geçmişi

Herkesin ortak kanısı İstanbul Park’ın o ana kadar yapılmış en modern Formula 1 pisti olduğuydu. Pisti, birçok yarış pistini tasarlayan Alman Hermann Tilke tasarladı. 2005 yılında düzenlenen yarışı 3 günde 160 bin kişi izledi. Ancak bu rakam Avrupa ülkelerinde düzenlenen yarışlara bakıldığında çok düşük kalıyordu. Bu durum insanların aklına daha ilk yarıştan acaba mı sorusunu getiriyordu. Türkiye’nin F1 yönetimi ile anlaşması ilk etapta beş yarıştı ve şartlarda anlaşılırsa yarışlar devam edecekti.

Pilotlar İçin Türkiye Önemli Bir Yer Oldu

Formula 1’de yarışan pilotlar için İstanbul Park pisti ayrıcalıklı pistler arasındaydı. Hem yeni bir pist olması hem de diğer Formula 1 pistlerinin hepsinden bazı özellikler alması bu pisti pilotların favori pistlerinden bir tanesi haline getirmişti. Pist üzerindeki 8. viraj olarak adlandırılan kısım pilotların en çok zorlandıkları ancak en çok keyif aldıkları kısımdı. Tam gaz geçilen bir kısım birbirine bağlı üç viraj içeren bir kombine virajdı.

formula03 - Türkiye’de Formula 1’in Kısa Geçmişi

Türkiye’de düzenlenen beş yarışta izleyici artacağına tam tersine her yıl daha da azaldı. 2011 yılındaki son yarışı üç günde toplam 80 Bin kişi izledi. Bu rakam seyirci sayısının beş yılda yarı yarıya azaldığını gösteriyordu. Bunun en büyük sebebi ise bilet fiyatlarının fahiş denilebilecek paralara satılmasıydı. Bununla birlikle Rusya, Hindistan, Güney Kore gibi ülkelere de yeni Formula 1 pistleri yapılıyordu. Ortamı kızıştırmak isteyen F1 yönetimi kim daha çok para verirse yarışı orada düzenleyeceğini açıkça ortaya koymuştu. İstenen yüksek meblağlar Türkiye’nin masada çekilmesine yol açtı. Türkiye’nin Formula 1 tarihi sadece beş yarış sürdü.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz