Türkiye Futbol Ligi Nasıl Ortaya Çıktı?

Futbolun Dünyadaki Gelişimi

İngiltere’de futbol 18’inci yüzyılda yaygınlaşmaya başlamış ve 19’uncu yüzyılda ise net kuralları belirlenerek ulusal lig oluşturulmaya başlanmıştır. Fransız İhtilalinin diğer dünya ülkelerinde milliyetçilik anlayışının yaygınlaşmasına sebep olduğu gibi İngiltere’deki futbol sanayisi ise diğer ülkelere yayılmaya başlamıştır. Bu ülkelerden biri de Türkiye’dir.

Türkiye’de Futbolun Gelişimi

Türkiye’de futbolun ilk olarak 1890’lı yıllarda İzmir’de bulunan Rum ve İngiliz ailelerin gençleri tarafından oynanmaya başlandığı tahmin edilmektedir. Müteakip yıllarda futbol İstanbul’da da yaygınlaşmaya başlamıştır. Kadıköy semtinde bulunan Papazın Çayırında oynandığı kayıtlara geçmiştir.

Türkiye’de futbolun başlama evresinde çok farklı ön yargı ve batıl inanışlar sebebiyle Müslüman halk arasında oynanmasına sıcak bakılmamış tepkisel yaklaşılmıştır. Bu nedenle Türkiye’de futbol başlangıç itibariyle gayrimüslim vatandaşlar tarafından yaygın bir şekilde oynanmaya başlamıştır.

Türkiye’de kurulan ilk futbol kulübü Kadıköy Futbol Kulübü olup kayıtlara göre 1902 itibariyle İngilizler tarafından kurulmuştur. Bu futbol kulübünün kurulmasını müteakip üç futbol kulübü daha kurulmuş olup “İstanbul Futbol Ligi“ ortaya çıkmıştır. İstanbul Futbol Ligi düzenlenmeye başladıktan sonra ilk şampiyon “İmogene” takımı olmuştur.

Türkiye’de İstanbul’un dışında kurulan diğer futbol kulübü ise İzmir’de bulunan Karşıyaka kulübü olmuş ve 1912 yılında kurulmuştur.

Futbol kültürünün yaygınlaşmasıyla beraber sevilen ve ilgi duyulan bir spor dalı olmasıyla beraber Türk sporcularda futbola ilgi göstermeye başlamışlardır. Bu trende ayak uydurmuşlardır. 1904 yılında Türkiye’nin ilk futbol kulübü olan Galatasaray kurulmuştur. BJK (Beşiktaş Jimnastik Kulübü) 1903 yılında kurulmuş ancak futbol şubesinin açılması 1910’lu yılları bulmuştur. Galatasaray’ın kurulmasını müteakip Fenerbahçe, Beşiktaş, Vefa ve Beykoz kulüpleri kurulmuştur.

İstanbul, İzmir derken tüm Türkiye çapında futbol yaygınlaşmaya başlamış Ankara, Bursa, Trabzon vs. gibi şehirlerde de futbol kulüpleri kurulmaya başlanmıştır. Ancak araya I. Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı girmiş ve futbol biraz daha arka planda kalmıştır.

1923 yılında bugünkü adıyla “Türkiye Futbol Federasyonu” kurulmuş ve aynı yıl FIFA’ya başvurarak üye olunmuştur. Türkiye FIFA’ya üye olan 26’ncı ülke olmuştur.

Türkiye Milli Futbol Liginin Kurulması

Türkiye’de resmi olarak 1959’da Milli Futbol Ligi kurulmuş ilk şampiyon Fenerbahçe olmuştur. 59 yıllık lig serüveninde beş farklı takım şampiyon olmuştur. Bunlar Fenerbahçe, Beşiktaş, Galatasaray, Trabzonspor ve Bursaspor’dur. En çok şampiyon olan kulüp ise 20 şampiyonlukla Galatasaray olmuştur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

18 + twenty =