Sporcular Sakatlanmalardan Nasıl Korunur?

0
301

Sporcular Sakatlanmalardan Nasıl Korunur?

Sporcular Sakatlanmalardan Nasıl Korunur - Sporcular Sakatlanmalardan Nasıl Korunur?

Egzersiz yapmayı birçoğumuz severiz, fakat bazı zamanlar spor yaparken ciddi problemler ile karşılaşabiliyoruz. Bu problemler arasında spor yaparken sakatlanma yaşanması gibi bazı durumlarda yer alıyor. Bu sakatlanmalar yalnızca spor yaparken değil günlük rutin hayatta da başımıza gelebilecek hallerdir. Bütün oluşan bu problemlere spor sakatlanmaları denmektedir. Peki, sporcular sakatlanmalardan nasıl korunabilir?

Spor Sakatlanmalarından Korunma Yöntemleri

Bir sporcunun egzersiz veya spor yaparken dikkatli davranması gereken bazı durumlar vardır. Şöyle ki;

-Spor yapılan sahalarda sert zemin yerine yapay çimden dekore edilmiş spor sahaları tercih edilmelidir. Çünkü sert zemin kaza riskini yükseltir.

-Bir diğer korunma yöntemi de spor aletleri hakkındadır. Yanlış spor aletleri spor yapan kişiye ciddi derece fiziki problemler yaşatabilir. Bu yüzden profesyonel spor aletlerinin tercih edilmesinde fayda var.

-Gün içerisinde stres oluşturacak durumlardan kaçınılmalıdır. Çünkü motivasyonu olumsuz bir şekilde etkileyen stres faktörleri sporcunun yaptığı spora da olumsuz değer katar, bu sebepten dolayı günlük yaşantı düzenli ve stressiz olmalıdır.

-Hayati bir tehlike oluşmaması adına motor kullanmayı seven sporcuların korunma teçhizatı kullanması gerekmektedir.

Spor Sakatlanmalarının Nedenleri

Sporcu kişilerde sıklıkla rastlanan yaralar genellikle kişinin geçmişindeki herhangi bir yaralanma durumuna gerekli tedavinin uygulanmamasından kaynaklıdır. Bir diğer yandan ağırlık sporu ile ilgilenen sporcuların bünyelerine fazla yüklenmemeleri gerekiyor, yani kaldırabileceğinden daha fazla ağırlık kaldırmak kişiye fayda yerine zarar verir. Spor halindeyken kas gruplarının ritmi bozuk bir şekilde hareket etmesi de spor yaralanmalarına sebep olmaktadır.

Spor yapmaya başlamadan önce muhakkak ısınma hareketleri yapmalı ve ısınmadan sonra spora başlanmalıdır. Spor sakatlanmaları olması için illaki darbe almak gerekmez. Soğuk hava koşullarından dolayı kas sistemlerine yapılan baskı sonucunda da basit sakatlanmalar oluşabilir. Son olarak yanlış ve bilinmeyen teknikler kullanılarak spor yapılırsa yine bazı sakatlanmalar meydana gelebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz