Spor Yaparken Yapılması Zararlı Şeyler

0
273

Spor Yaparken Yapılması Zararlı Şeyler Sağlıklı olmak, fit ve zinde kalmak için vücudun hareket halinde olması gerekmektedir.

Spor Yaparken Yapılması Zararlı Şeyler

Spor Yaparken Yapılması Zararlı Şeyler - Spor Yaparken Yapılması Zararlı Şeyler
Spor Yaparken Yapılması Zararlı Şeyler

Spor yapmak, fiziksel olarak sıkılaşma, zayıflama, fit ve kondisyonu artmış bir bedene sahip olmayı sağlamaktadır. Doğru beslenme ve kişiye özel belirlenen programlar ile istenilen bedene kavuşulmaktadır. Ama önemli bazı hatalar vardır ki, sakatlanmalara bazı rahatsızlıklara sebep olabilmektedir. Peki, spor yaparken nelere dikkat edilmeli? Hangi hatalar kişilere zarar verebilir?

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tıka basa dolu bir mide ile spor yapmak oldukça zararlı bulunmaktadır. Bu sebepten spordan en az 1 buçuk saat önce yemek kesilmelidir. Çok aç hissediliyorsa, elma, muz, çeşitli müsliler yenilebilir. Spor yaparken kıyafetlerin spor için gerekli yeterliliği sağlayacak şekilde esnek, rahat hareketlere izin veren, vücut sıcaklığını ayarlamayı kolaylaştıran kıyafetler tercih nedeni olmalıdır.

Makyajlı şekilde spor yapmak, gözeneklerin tıkanmasına sebep olduğundan cilde zarar vermektedir. Spora başlamadan önce vücut ısındırılmalıdır. Isınma hareketleri sporun bel kemiği konumundadır. Sakatlanmaları önlemek için egzersizlere başlamadan önce aktif esneme hareketleri atlanmamalıdır. Hep aynı egzersizler yerine programı çeşitlendirmek, grupça yapılan spor faaliyetlerine katılmak, gayret ve şevki artırmaktadır. Belirli yaşlardan sonra spora başlanılacaksa belli doktor kontrollerinden geçmek faydalı olacaktır. Sigara ve alkol gibi alışkanlıklar azaltılmalıdır.

Sporda Yanlışlar

Dikkat edilmesi istenilen kuralların atlanması büyük hatalardandır. Set aralarında uzunca konuşmak, fazla molalar vermek, vücudun soğumasına sebep olmaktadır. Uzmanlar bu sürenin 2 dakikayı aşmaması gerektiğini hatırlatmaktadırlar. Kardiyo çalışmalarını ilk başlarda yapmak, ağırlık çalışmalarına gücün azalmasına sebep olmaktadır. Bu da yapılan yanlışlardan sayılmaktadır. Gidilen spor salonlarında bir profesyonelden yardım almamak, yorucu, kişiye uygun olmayan hareketleri yapmak başlıca zararlardandır. Kullanılan alet ve araçları fonksiyonu bilinmeden, üzerinde çalışmak kas, bel gibi organlara kalıcı zararlara yol açmaktır. Hayatlarında hiç spor yapmamış insanların, birden ağır egzersizlerle başlaması çok büyük sıkıntılara yol açmaktadır.

Sadece zayıflamak amacıyla spor yapmanın da doğru olmadığı mutlaka bilinmelidir. Kilo vermek için değil, sağlıklı olmak için yapılan egzersizlerin daha faydalı olduğu düşünülmektedir. Tansiyon hastaları, ilaçlar ile kontrol altında olmadan spor yaptıklarında kalp krizi ile sonuçlanan ani ölümler meydana gelebilmektedir. Dikkatli olmak esas tutulmalıdır. Her şeyde olduğu gibi spor yapmanın da aşırısı çok zararlı bulunmaktadır. Spor yapılırken sağlıksız beslenme alışkanlıkları terk edilmediği takdirde, zayıflamanın, daha sağlıklı olmanın mümkün olmadığı bilinmelidir. Büyük beklentiler ile spora başlamak, aynada görünene odaklanarak çabuk pes etmek yanlıştır. İstikrarlı ve devamlı olmak iyi sonuçlar almayı sağlamaktadır.

“Spor Yaparken Müzik Dinlemek Doğru Mu?” Başlıklı Makaleyi Okuyabilirsiniz.

Spor Yaparken Müzik Dinlemek Doğru Mu?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz