Spor Yaparken Müzik Dinlemek Doğru Mu?

0
254

Spor Yaparken Müzik Dinlemek Doğru Mu? Spor teriminin kökü hareket etmek manasına gelen bir kelimedir ve çoğunlukla yarışmak için yapılan hareketlerin tümünü ifade eder. Fakat günümüzde spor yalnız yarışmakla sınırlı değildir.

Spor Yaparken Müzik Dinlemek Doğru Mu?

Azalan hareketlilik ortamında artık insanlar, vücutlarının hareket ihtiyacını karşılamak amacıyla spor yapmaya teşvik edilmektedir. Hareket konusunda eksik kaldığımız ortamlarda çoğu organda ve vücut sisteminde gerilemeler meydana gelir. Bunun örnek olarak, hastalıkları sebebiyle yatağa bağımlı hale gelen kişileri verebiliriz. Öncelikle dolaşım ve solunum sistemleri bu durumdan etkilenir. Ve bunu diğer sistemler de takip eder. Daha sonraki aşamada ise hareket sistemini oluşturan kaslar ve eklemler gibi yapılarda gerilemeler görülür.

Spor Yaparken Müzik Dinlemek Doğru Mu - Spor Yaparken Müzik Dinlemek Doğru Mu?
Spor Yaparken Müzik Dinlemek Doğru Mu?

Sporcu Ne ile Motive Olmalıdır?

Spor yapmak öncelikle bir düzen gerektirir. Bu düzeni sağlamak amacıyla sporcular kendilerini motive edecek etkenler bulmalıdırlar. Örnek verilecek olursa bir futbolcu, başarılı olmak için kendisine koyduğu bir hedef ile kendini motive edebilir. Ya da bir atlet, kendisini kıracağı rekor ile motive edebilir. Günlük spor yapan bir insan ise kendini farklı hedeflerle motive edebilir. Örneğin kilo vermek isteyen bir sporcu kendini belirlediği azami kilo ile ya da salonda çalışan bir sporcu kendini belirlediği bir kas kütlesi ile motive edebilir.

Müzik Sporcuyu Motive Eder Mi?

Sadece salonda çalışırken çalan müziği dinlemek değil, koşarken ve bisiklete binerken de müzik dinlemek pek çok insanın yaptığı bir davranış. Kulaklık ile müzik dinlemenin yan etkileri ve bilhassa şehir içinde etraftan gelen sesleri zamanında duyamama olasılığının emniyet bakımından önemi de göz ardı edilecek bir durum değildir. Bu açıdan kulaklıkla dinlenen müziğin ya tek kulaklık ile ya da kısık ses ile dinlenmesi daha uygun olacaktır.

Spor yaparken müziğin motivasyona olan katkısından bahsetmek gerekirse, her sporcu belirlediği hedeflerin yanı sıra kendisini anlık olarak spor yaparken motive edebilir. Bunun için sporculara yardımcı olabilecek en büyük kaynak müziktir. Bazı bilim araştırı müziğin motor becerilerini artırdığını kanıtlamıştır. Dolayısıyla performansı ciddi oranda arttırdığı gibi müzik, sporcuya sporu keyifli hale getirmektedir.

Spor esnasında müzik dinlemeyi kolay hale getiren kulaklıklar ve telefonlar çok geliştiler, artık herkesin bir telefonu ve spor için kullanabileceği bir müzik listesi var ama spor bilimi de spor anında müzik dinlemenin faydalı veya zararlı olduğu konusunda ortak bir fikre varabilmiş değil. Bir spor psikoloğu, koşucularla yaptığı son araştırmalarda performansın pop, rock ve klasik müzik dinleyerek %20’ye kadar artabileceğini öne sürdü.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz