Ana Sayfa Spor Spor Yaparak Nasıl Zayıflanır?

Spor Yaparak Nasıl Zayıflanır?

0
290

Spor Yaparak Nasıl Zayıflanır? Spor yapmak vücudunuzdaki fazla yağlardan kurtulma sürecinizde büyük bir etkendir. Lakin tek başına bu etkinliğini ne kadar sağlar veya sağlayabilir mi?

Spor Yaparak Nasıl Zayıflanır?

Spor Yaparak Nasıl Zayıflanır - Spor Yaparak Nasıl Zayıflanır?
Spor Yaparak Nasıl Zayıflanır?

Günlük düzenli aktiviteler veya spor yapmak sağlıklı bir yaşama ulaşmanız ve kilonuzu kontrol altına almanızda oldukça önemli bir araçtır. Spor yapmak için birçok sebep sayılabilir lakin bizim bu yazıda değinecek olduğumuz ana konu sadece spor yaparak zayıflama mümkün mü?

Vücudumuzun tasarımı milyonlarca yıla dayanmaktadır. Evrim surecinde o zor koşullara adapte olabilmek için birçok değişikliğe ve öz savunma mekanizmaları geliştiren vücudumuzu iyi tanımamız kilo verme aşamasında bize yol gösterici bir görevi üstlenecektir. Vücudumuz bilim insanları tarafından birçok araştırma konusuna başlık olmuştur. Lakin bu ana başlık üzerinden bu güne kadar kısıtlı araştırma yapılmıştır. Temel olarak alacağımız iki araştırma vardır.

Determinist Bir Bakış Açısı

Bu incelemede iki ülkeye incelemesi karşımıza çıkmaktadır. Bunlardan ilki Tanzanya’dır. Tanzanya’nın coğrafi koşulları, üretim tarzları göz önüne alındığında az gelişmiş ve çok zor bir doğa durumuyla karşı karşıya olduklarını görürüz. Tanzanya sanayi üretimi açısından oldukça geri bir ülke olduğundan insanlar bir yerden başka bir yere ulaşmak için o yolu genellikle yürüyerek kat etmek zorunda kalıyorlar. Başka bir açıdan bakıldığında ise günlük olarak hayatta kalabilmeleri için tüketmeleri gereken temel besinleri kendileri üretiyorlar ve ürettiklerini tüketiyorlar. Üretim süreci Tanzanyalılar için kolay olmuyor. Çünkü teknolojik açıdan gelişmemiş bir ülke olduğundan tarlaları bile kendi beden güçleri ile sürmek zorunda kalıyorlar.

Bu karşılaştırmada ikinci ülke olarak karşımıza Avrupa ülkeleri geliyor. Avrupa ülkelerinde coğrafi evrim tam olarak tamamlanmış olduğundan o kadar büyük bir coğrafi zorluk çekmiyorlar bunun yanında karşılarına çıkan coğrafi zorluğa karşı zaten geliştirmiş oldukları teknoloji sayesinde başa çıkmayı bilmişlerdir. Avrupa’da yaşayan insanlar kapitalist ekonominin getirisi olarak günlük tüketmesi gereken besinleri bir kaç adım atarak marketlerinden temin edebiliyorlar. Günlük olarak üretme kaygıları söz konusu dahi değildir. Büyük çiftlikler onlar için zaten toplu üretimi gerçekleştirmektedir.

İki Ayrı Dünya

Avrupa’da meydana gelen bu araştırma diyet yapan kadınları bir araya getirmiş ve iki ayrı gruba ayırmışlardır. Değişik hormonsal bozuklukları olmaya orta yaştaki 320 kadınla bir araştırma düzenliyorlar.

İki gruba ayrılmış olan gruptaki egzersiz yapan gruba haftada 3 gün boyunca egzersiz programı ekliyorlar spor yapmayan gruba ise günlük hayatlarına deva etmelerini söyleyip beklemeye başlıyorlar. Nasıl bir değişiklikle karışılacaklarını yaklaşır bir yıl sonra öğreniyorlar. Egzersiz yapan grubun diğer gruba oranlar 2 kilo vücut yağı kaybettiklerini bunun yanında daha fazla yağ kaybı yaşadığı gözler önüne seriliyor.

Sonuç olarak egzersiz yapmayan gruba oranla ayda 200 gramdan fazla yağ kaybettikleri ortaya çıkıyor.

Spor ve Diyet

İnsan vücudu değişik evrimsel sonuçlar doğrultusunda günde tüketmesi gereken bazı besin değerleri vardır. Kısaca insan vücudu hiçbir aktive yapmadan günde yaklaşık olarak 2000 kalori yakmaktadır. Kilo almak ise günde sizin ihtiyaç duyduğunuz 2000 kaloriden daha fazla kalori almış olduğunuzun kanıtıdır. Spor yapmak bu süreç zarfında sizin günlük olarak ihtiyaç duyduğunuz kalori miktarını arttıracaktır. Sonuç olarak diyet yapmaksızın sadece spor yap diye öğüt verilmesi iyimser ve bilinç düzeyinden yoksun bir aba olacaktır. Günlük yaşam düzeyinizi ve beslenme şeklini değiştirmediğiniz süreç zarfında kilo alımı devam edecektir.

Psikolojik Etken

İnsanlar genelde spor yaptıkları dönemde sığındıkları belli başlı yalanlara sığınırlar. Hele ki aç oldukları dönemlerde diyeti o günlüğüne bozmak için ”bu gün sporda daha fazla süreç geçireceklerini” kendi kendileri söylerler eğer spor çıkışına gelirse bu yalanlar ”bugün yeterince kalori harcadım” diyerek kendileri avutma sürecine girerler. Genelde bu gibi yalanlara sığınan insanlar tek hedeflerinin kilo vermek olduğu ve genelde yanlış diyet programlarına uyan insanlardır. En çok böyle avutmalara ihtiyaç duyan kesim genelde kalori sayımı yaparak kilo vermeye çalışan gruptur. Çünkü günde eksik kalmış olan 100 kalorilik bir bölüm onu psikolojik olarak yemek yemeğe iten ana etkendir. Eğer spor ve diyet sürecine kararlı bir şekilde girmiş iseniz kendinize yapacak olduğunuz en büyük iyilik bunu bir yaşam şekline dönüştürmektir. Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre yapılan spor ve diyet programlarını hayat tarzına çeviremeyen kişiler vermiş oldukları kiloların daha fazlasını alarak bu süreci sonlandırmışlardır.

“Zayıflarken Bir Yandan Spor Yapmak” Başlıklı Makaleyi Okuyabilirsiniz.

Zayıflarken Bir Yandan Spor Yapmak

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz