Snowboard Nedir ? Nasıl yapılır ? Tarihçesi ?

0
365

cover conseil goofy regular snowboard 0 300x117 - Snowboard Nedir ? Nasıl yapılır ? Tarihçesi ?

Snowboard’un bu kadar popüler bir spor olması çok eski bir tarihe dayanmamaktadır. Popülaritesinin doğumu 1990lı yıllardır. Tabi bu süre Türkiye için geçerli değildir. Türkiye’de 1993-1994 yılında bazı kişiler tarafından yapılmaya başlanıldıysa da popüler bir hale gelmesi 4-5 yıl sürmüştür ve halen büyük bir hızla snowboard yapan kişi sayısında büyük bir ilerleme vardır.

Fark ettiyseniz snowboardcu demedim çünkü maalesef bu insanların çoğu, sadece snowboard yaptığını söyleyebilmek amacıyla başlamış
olan ve günün büyük bir kısmını herhangi bir cafede güneşlenerek geçiren insanlardır.Bu insanların snowboardcu olup olmadıkları ve istatistiklerde yer alıp almamaları kararını sizlere bırakıyorum. Kişisel fikrimi merak edenler varsa snowboardcu değiller.

c83493 726f2836059f4df682b210cc96333c16mv2 d 1920 1200 s 2 300x188 - Snowboard Nedir ? Nasıl yapılır ? Tarihçesi ?severin van der meer nendaz matt georges whitelines snowboard wallpaper 1920x1080 f 300x169 - Snowboard Nedir ? Nasıl yapılır ? Tarihçesi ?

Dünya tarihine dönecek olursak,öncülüğü 1970li yıllarda “Jack Burton Carpenter”, “Chuk Barfoot” ve “Tom Sims” in içinde bulunduğu bir grup tarafından yapılmıştır. Şu anda snowboard firmaları Burtonla beraber en büyük snowboard üreticileri haline geldiler. Burton ilk olarak yüksek arkalı bağlamalar ( high-back bindings) metal kenarlar ve snowboard ayakkabıları üreterek pastadaki en büyük payı aldı.

CASI Snowboard Coach Freestyle SM 2000x1000 300x150 - Snowboard Nedir ? Nasıl yapılır ? Tarihçesi ?hero learn to snowboard 300x225 - Snowboard Nedir ? Nasıl yapılır ? Tarihçesi ?

İlk temelleri küçük water ski şeklinde ucunda ip olan ve ayakta durulan bölümde ortadan arkaya kadar kaymayı önleyici pütürlü olan ve çocukken kaydığımız kızaklara benzer snurfer’la atılmıştır.Bu fikrin sahibi 1960 lı yıllarda Sherman Poppin’di.Zaman ilerledikçe bir grup rahatsız üniversite öğrencisi eğlenceli yarışlar düzenlemeye başladılar,tabi ki sizlerinde tahmin edebileceği gibi Jake Burton da bu değişiklik arayışı içinde olan kişilerden biriydi.Sonra bu yarışmalar esnasında, vahiy şeklinde bir fikir indi Burton’un aklına,“Ayakları borda sabitlemek” -evet, evet harika bir fikirdi bu,bu sayede ellerini yarışta kullanmaya ihtiyacı olmayacaktı.Bunun ne kadar zekice bir fikir olduğunu yarışları kazanmaya başlayınca daha da iyi anladı Burton.

Snowboard gibi doğa üstü bir sporu geliştirmek isteyen tek kişi, şüphesiz Jake Burton değildi.Aynı yıllarda Jeff Grell ilk olarak yüksek arkalı bağlamanın (highback binding) dizaynını yaptı.Demetre Molovich ise winterstick’i buldu fakat finansman sağlayamadı. Ama yinede Molovich kendi dizaynı olan “Kırlangıç kuyruk” (Swallowtail) ve “laminant konstrüksyon”la (laminant construction) gibi önemli faktörleri snowboard adına bulmuş ve tanıtmıştır. Kendisini burada saygıyla anıyoruz.

Ayakkabılar Sorels(TM) veya Sno-pac tipi ayakkabılar olarak geliştirildi. İlk önceleri snowboard ayakkabıları sorel çeperli kayak ayakkabısı şeklindeydi. Bu ayakkabıların topuklar için yeterli destek vermediği ve bordun kontrolüne engel olduğu açıktı. İlk sert yapılı snowboard botları kayak botlarından ibaretti. İlk sert yapılı botların üretimi 1980li yıllardan önce çok zaman almadı.

61OiCyIjgIL. SL1000  300x300 - Snowboard Nedir ? Nasıl yapılır ? Tarihçesi ?

1985li yıllarda Burton Vermonttaki Strotton dağında açtığı mağazada çelik kenarlı ve yüksek arkalı bağlamaları kendi dizaynlarında kullandı ve bu sayede normal pistlerde bu bordların kullanılır hale gelmesini sağladı.Yine aynı yıllarda Amerika’da kayak alanlarından sadece %7’sinde snowboard yapılmasına izin verilirken, şu anda bu rakam %97 ye çıkmıştır. Ayrıca her snowboardcunun hayali olan Half-Pipelar bu pistlerin yarısından fazlasında mevcut. Tabi maalesef bu durum yine Türkiye için geçerli değil. Bir Half-Pipe’ın yapımının maliyetinin yüksek olmasından dolayı inşa edilmemesi esasında snowboard’un Türkiye’de düşünüldüğü kadar gelişmediğinin bir kanıtıdır. Duyarlı bir kaç güçlü firmanın sponsorluğunda bir Half-Pipe hatta bir Snow-Park’ın kurulması son zamanlardaki en büyük umudumuzdur.

Snowboard için tercih edebileceğiniz bir çok kayak merkezi vardır. Bunlar arasında sizlere Bof Hotels Uludağı önerebiliriz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz