Sırt Ağrılarına İyi Gelen Egzersizler

Ağrı’nın kaynağı

Bel ağrılarının büyük çoğunluğu, omurga ile etrafındaki yapıların aşırı kullanılması ya da zorlanmasından oluşur. Yorucu işlerde çalışmak bu ağrıları tetikleyebilir.

Tanımı

Lumbago olarak da bilinen bel ağrısı, her 10 kişiden 7’sini hayatının belli dönemlerin de görülmektedir. Birçok kişi hayatı boyunca bel ve sırt ağrısı problemi yaşamaktadır.

Sebepleri

Ağır kaldırma, masa başı işleri, uzun süreli oturma, ani hareketle burkulmalar ve uzun çalışma süresi, bel ağrısı oranını arttırmıştır. Çoğunlukla kaslarımızın incitilmesiyle oluşan ağrılar, sırt ve bel ağrılarının oluşmasına da sebebiyet verebilir.

Ne yapmalıyım?

Genel olarak bu ağrılar düzenli sporun hayatımızın bir parçası olmamasına bağlıdır. Masa ve bilgisayar başında uzun süreli oturmalar ve sırt kaslarının güçsüzleşmesine ve çeşitli ağrılara yol açar. Çeşitli araştırmalar göstermiştir ki, insanların yarıdan fazlası hayatlarında bir kere de olsa bu bel ya da sırt ağrısı ile karşı karşıya gelmişlerdir. Bel ağrısı sadece incitme ya da burkma yoluyla oluşmaz. Yeterli beslenememe ve vücudun ısısına dikkat edilmediği takdirde de bu ağrılar oluşabilir.

Bel ağrısı için egzersiz yapmanın önemi küçümsenemeyecek derecededir. Örnek verecek olursak yere uzanıp sırasıyla sağ ve sol bacağımızı dizimizden bükerek karnımıza doğru çekmek sizi rahatlatacaktır. Daha sonra bunu diğer bacakta da uygulayın. Daha sonra yatarak iki bacağınızı karnınıza çekin. Son olarak yüz üstü pozisyonda uzanın ve avuçlarınız yeri gösterecek şekilde ellerinizi ve ayaklarınız uzatın kendinizi bir ok gibi germeye çalışın.

Yoga yapmalı mıyım?

Yoganın bel ağrısında faydayı olduğunu biliyoruz. Şu hareketler bel ve omurilik ağrılarında önerilir; Çekirge pozu, köprü pozu, kobra pozu, yarım kobra pozu şeklindedir. Ağrılarınızda bu hareketleri uygularken yeterli bir şekilde kalsiyum ve vitamin aldığınıza dikkat edin. Bunları vücudunuzun tedarik edilememesi karşılığında ağrı devam edecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ten + 8 =