Samsunsporu Yıkan Büyük Kaza Olayı

Spor Tarihinin Acı Olayı

20 Ocak 1989 günü spor tarihinin en unutulmaz acılarından birine sahne oldu. Aradan geçen 29 yıl bile bu acıyı hafifletmeye yetmedi. Bir takımın yok olmasına sebep olan trafik canavarı yıllar sonra bile insanların hafızasında hala taptaze duruyor. Sadece kulüp tarihinin değil, şehir tarihinde en acı olaylarından birini yaşayan Samsunspor o yıllarda ligde fırtına gibi esiyor ve şampiyonluk hedefliyordu.

Olay Günü:

Malatyaspor ile karşılaşması olan Samsunspor oyuncuları otobüs ile yola çıktığında olacaklardan habersiz galibiyet hayalleri kuruyordu. Havza yakınlarına geldiklerinde korkunç trafik kazası gerçekleşti ve kafilenin otobüsü bir kamyonla çarpıştı. Otobüste büyük hasar meydana geldi. Yardıma ilk koşan yine deplasman için yola çıkan ve başka bir otobüste olan Çarşambaspor kafilesiydi. Durum çok vahim görünüyordu. Teknik direktör Nuri Asan, oyunculardan Mete Adanır, Muzaffer Badalıoğlu ve otobüsün şoförü Asım Özkan hemen olay yerinde hayatını kaybetti. Yugoslav oyuncu Zoran Tomiç bitkisel hayata girdi. Tedavi için ülkesine götürüldü ancak, 5 ay makineye bağlı kaldıktan sonra o da hayata veda etti. Emin Kar’ın belden aşağısı felç kaldı ve hayatına tekerlekli sandalyede devam ediyor. Tekerlekli sandalyede bile takımını desteklemeyi yıllarca bırakmadı. Erol Dinler ve Halil Albayrak engelli kaldıkları için malulen emekli oldular.

Unutulmadılar:

Trajik olaydan sonra Samsunspor, kırmızı beyaz olan renklerinin yanına siyahı da ekleyerek acılarının sonsuza dek süreceğini duyurdu. Kazanın yaşandığı yıl takım hiç maça çıkmadı. Fedarasyon kararı ile “Onur Şampiyonu” olarak ilan edildiler. Lig düşürülmediler ve rakiplerine 3’er puan eklendi. Ancak acısını dindiremeyen takım yaşadığı buhran sebebiyle bir sonraki yıl lig düştü.

Her yıl 20 Ocak tarihinde hayatını kaybedenler mezarları başında anılıyor. Bu acı bir asır geçse de hafızalardan silinecek gibi değil. Tek dilek ise böyle bir trajediyi tekrar yaşamamaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

sixteen − four =