Paraşütle Atlama Nasıl Yapılır? Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

0
379

Paraşütle Atlama Nasıl Yapılır? Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

   Paraşüt, yüksek yerlerden yere atlarken kullanılmakta olan bir araçtır. Önceleri sadece acil durumlarda kullanılan paraşüt, günümüzde bir eğlence aracı olarak da kullanılmaktadır. Heyecanını ve korkusunu yenmek isteyen pek çok kişi paraşütle atlama eylemini gerçekleştirmektedir.

Paraşütle Atlama Nasıl Yapılır - Paraşütle Atlama Nasıl Yapılır? Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Paraşüt Nasıl Gelişmiştir?

Paraşüt, çok eski çağlarda geliştirilmiş olan bir fikirdir. 1495 yılında Leonardo Da Vinci tarafından yapılmış paraşüt projesi de buna işaret etmektedir. İlk paraşütler 18. yy sonlarına doğru ortaya çıkmıştır. Bu tarihte aynı zamanda sıcak hava balonları da keşfedilmiştir. Günümüzde kullanılmakta olan katlanabilir modern paraşüt 1890 yılında Kaethe Paulus tarafından geliştirildi.

Paraşütle Atlarken Ne Olur?

Paraşüt, ipekli kumaştan ve çok dayanıklı bir bez ile yapılır. Atlayan kişi paraşütün ipini çekerek açılmasını sağlar. Açılan paraşüt oldukça geniş bir yüzey meydana getirecektir. Açılmış olan geniş yüzey sayesinde yer çekimine karşı oldukça güçlü bir kuvvet meydana gelir ve böylelikle kişi olduğundan daha yavaş düşmeye başlar. Sadece çok yüksek sabit bir yerden değil, uçakla seyahat esnasında da paraşütle atlayabilirsiniz.

Paraşütle Atlamayla İlgili Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Paraşütle atlamak artık bir spor haline gelmiştir. Ancak dikkat edilmezse bu spor ölümcül sonuçlar doğurabilir. Öncelikle paraşütle ilgili doğru olarak bilinen yanlışlara değineceğiz.

Rüzgarın Yönü

Kalkış yaptıktan sonra rüzgarın yönü kesinlikle önemli değildir. Rüzgar, kalkış ve inişte tam karşıdan esecek şekilde kanada serilmelidir. Günümüzde en çok yaygın olan yanlışlardan bir tanesi de kazaların sebebinin ters rüzgar olduğu söylenmesidir.

Kendi Kendine Öğrenilecek Bir Spor Değildir

Paraşüt kendi kendine öğrenebileceğiniz bir spor dalı değildir. Bu sporu çok basit olarak görmek ve gerekli tedbirleri almamak kişinin hayatını kaybetmesine sebebiyet verebilir. Bunun için de paraşüte ilgi duyan kişilerin mutlaka profesyonel bir eğitim alması gerekmektedir.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz