Nasıl Futbol Hakemi Olunur? Hakem Olma Şartları Nelerdir?

0
218

Futbol hakemi olmak gençler için gözde meslekler arasındaki yerini aldı. Zor bir meslek olsa da aslında her şey Süper Lig’de maç yönetmek üzerine kurulu. Çünkü tabir yerindeyse bu işin kaymağını yemek için Süper Lig Hakemi olmak gerekiyor.

2016 yılına kadar hakemlik ikinci bir meslek olarak yapılabiliyordu. Alt kategori hakemleri hala hakemliği ikinci meslek olarak yapabiliyorlar. Bunun sebebi de hakemlikten kazandıkları ücretlerin düşük olması. Ancak Süper Lig hakemleri artık bu işi ikinci meslek olarak yapamıyorlar. Bir başka değişle Süper Lig’de maç yönetmek için artık sadece hakemlik mesleğini yapmak gerekmekte. Süper Lig Hakemi olarak uzun haftalar aralıksız maç yönetmek mümkün olmuyor. Bazı haftalar dinlendirilebiliyorsunuz. Ancak sabit aldığınız bir maaşınız var. Bunun üzerine bir de yönettiğiniz maç başına yüklü bir para alıyorsunuz.

Futbol Hakemi Olma Şartları

Hakem olmak için 16-26 yaşları arasında olmak gerekiyor. 18 yaşının altında olanlar ailelerinin izni ile başvuru yapabiliyorlar. Erkekler 1.75, bayanlar ise 1.65 boyun altında olmamalılar. Adaylar resmi bir sağlık kurumundan son 6 ay içinde alınmış sağlık raporu almak zorundalar. Bununla birlikte adli sicil kaydı, halen okuyan adaylar ise 3 adet vesikalık fotoğraf, noterden tasdikli nüfus cüzdanı örneği ile Aday hakem Başvuru Formu doldurmalılar. Bu formu ikamet ettikleri ilde bulunan Türkiye Futbol Federasyonu Hakem ve Gözlemciler Derneği’ne götürüp başvuru yapabilirler.

Hakemlik kursu 3-4 gün sürmekte. Burada videolu ve anlatımlı bir kural dersi verilmekte ve sonrasında ise sınav yapılmakta. Kursu takiben bayraklı saha çalışması ve düdük çalışması yapılmakta. Kursu başarı ile bitirenler 1 yıl boyunca aday futbol hakemi olmaya hak kazanıyorlar. Bu aşamadan sonra ise il hakemi olarak hakemlik kariyerine devam edilmekte.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

14 + 15 =