Koşu Sporunda Ayakkabının Önemi

Koşu Sporunda Ayakkabının Önemi 1024x503 - Koşu Sporunda Ayakkabının Önemi

İnsanın koşu yapması, vücudu için en faydalı fiziksel spor olarak kabul edilir. Sistematik bir şekilde koşu yapmak, fiziksel anlamda hem kilo vermeye hem kas yapmaya olanak sağlamaktadır. Diğer yandan da kemikleri güçlendirecek ve kas gelişimine destek olacaktır. İnsanın koşu stiline uygun bir ayakkabı seçmesi genel sağlık bakımından çok büyük bir öneme sahiptir. İyi bir ayakkabı veya doğru bir ayakkabı diye bir şey yoktur aslında. Her kişiye farklı, kullanım amacında göre değişen bir seçenektir. Burada önemli nokta insanın kendisi için doğru ayakkabıyı seçmesidir. Özel koşu ayakkabılarında genelinde bulunan özellikler bellidir. Hepsi yastık görevi ve denge kontrolü yapmaktadır. Bireyin kendisi için doğru bir ayakkabı seçmesi için, hangi yapıda bir ayağa sahip, koşu yapacağı mesafe gibi bilgileri iyi bir şekilde analiz etmelidir.

Koşu Ayakkabılarının Genel Özellikleri

Dış Taban Yapısı       Bu kısım ayakkabının alt kısmıdır. Yapımında kauçuk kullanılmaktadır. Kauçuk dayanıklı, sert bir yapıya sahip malzemedir. Esneme bölgeleri bulunmaktadır.

Orta Taban Yapısı    Dış ve üst tabanın arasında bulunan yapıya verilen isimdir. Emici bir özelliği vardır. Bir ayakkabının en önemli bölümüdür diyebiliriz. Yapısında bulunan malzemelere göre hareket kontrollüğünü sağlayabilmektedir. Sert bir malzeme yapısına sahiptir. Sert yapılmasındaki amaç ayağın hareket esnasında dönmesini engellemeye çalışmaktır.

Üst Taban ( Ayakkabı Yüzü)   Ayakkabıya ait en yumuşak bölgedir. Genel olarak yumuşak ve hafif bir yapıya sahip malzemeden yapılmaktadır. Bu bölümde ayakkabının kalıp şekli önemlidir. Hareket esnasında özellikle koşu anında ayak yayılma hareketi yapacağı için, ayağın esnemeyi rahatlıkla yapmasını sağlamalıdır. Eğer kalıp dar olursa, ayak parmakları rahat hareket etmeyecek ve kaslarda sıkışma yaparak kas ağrılarına veya kramplara neden olacaktır.

Sonuç olarak söylemek gerekir ki, ayakkabı seçimi yapılacağı zaman bireyin kendi ayak yapısına göre hareket etmesi hem sağlığı açısından hem konforu açısından önemli bir noktadır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here