Ana Sayfa Spor Kışın Yapılabilecek Sporlar Nelerdir?

Kışın Yapılabilecek Sporlar Nelerdir?

0
408

İnsanoğlunun kimi zaman hayatı çekilmez kılan kar ve buzun üzerinde keyifli zaman geçirebileceğini keşfetmesi ile ortaya çıkan kış sporları, bugün milyonlarca sporcuyu heyecan ve adrenalin ile buluşturuyor.

Kış sporları, en temel hali ile kış aylarında karlı ve buzlu zemin üzerinde gerçekleştirilen sportif aktiviteler olarak tanımlanabilir. Özel tasarım kış spor malzemeleri kullanılarak suni kar ve buz üzerinde kış harici zamanlarda da gerçekleştirilebilen bu sporların bir kısmı Olimpiyat oyunlarına girecek kadar önem kazanmıştır. Bireysel ve takım halinde yapılabilen kış sporlarının bir bölümü yediden yetmişe tüm sporseverler için uygunken bir kısmı da ekstrem özellik gösterir.

Bireysel Yapabileceğiniz Kış Sporları Nelerdir?

kayak - Kışın Yapılabilecek Sporlar Nelerdir?

Kayak

Kış sporu denilince ilk akla gelenlerden bir tanesi kayaktır. Büyük küçük pek çok sporseverin tutkunu olduğu bu spor farklı kategoriler altında rağbet görür. Serbest stil kayak, Alp disiplini, Kuzey Kombine, kayakla atlama gibi farklı branşlar kayma tutkunlarını cezbeder.

zermatt1 - Kışın Yapılabilecek Sporlar Nelerdir?

Snowboard

İleri seviyedeki profesyoneller için extreme kış sporları arasında yer alan snowboard, karla tanışmak için iyi bir seçenektir. Özel olarak üretilen board yardımı ile özgürce kaymanın zevkini yaşatan spor yediden yetmişe tüm sporcular için uygundur.

bc5ab3ac 6518 4e57 879f 932f8a74a89f - Kışın Yapılabilecek Sporlar Nelerdir?

Kızak

Kızak, farklı stillerde kayma imkanı sunan keyifli bir kış sporudur. Dar bir kabinde özel yapım pistten kayma türünden köpeklerin çektiği özel arabalarla yapılan yarışlara kadar çeşitlilik arz eder.

PetrovaTikhonov - Kışın Yapılabilecek Sporlar Nelerdir?

Buz Pateni

Buz üzerinde tek ve çift olarak kayarken uçma hissi veren kış sporlarındandır. Göze estetik görünüm sunan artistik buz pateni, buz dansı ya da yüksek hızlara varılabilen sürat pateni tercih edilebilecek aktiviteler arasındadır.

Arkadaş Grubu İle Yapılabilecek Kış Sporları ?

63525 - Kışın Yapılabilecek Sporlar Nelerdir?

Buz Hokeyi

Özel kıyafetlere sahip sporcuların disk şeklinde tasarlanan maç topunu ellerindeki hokey sopaları yardımı ile karşı kaleye sokma mücadelesidir. Suni buz üzerinde de oynanabilen bu spor dünya çapında yoğun ilgi görür.

EricBernotasFIBTBobSkeletonWorldCupMT4VxfZjupYl - Kışın Yapılabilecek Sporlar Nelerdir?

Skeleton

Aşağı doğru eğimli buzlu zeminde özel olarak tasarlanan kızaklarla yapılan spordur.

körling nedir - Kışın Yapılabilecek Sporlar Nelerdir?

Körling

Granitten yapılan özel taşı belli bir mesafeden kaydırarak parkurun diğer ucunda bulunan hedefin ortasında durdurmaya dayalı bir spordur. Kırmızı noktaya en yakın atışı sağlayan takım maçı kazanır.

jamaica bobsled2 wide ae1b6d063bfa71230afc136df15597d298838bd9 s900 c85 - Kışın Yapılabilecek Sporlar Nelerdir?

Bobsled

Buzdan bir kanalın içinde kızak şeklinde tasarlanmış dar bir kabinin içinde kayarak oynanır.

stream img - Kışın Yapılabilecek Sporlar Nelerdir?

Bandy

11’er oyuncu iki takım ve 45’er dakikalık iki yarı halinde oynanması nedeniyle futbol ile benzerlik gösterir. Buz hokeyinden farklı olarak maçta küçük bir top kullanılır.

Yüksek Dozda Adrenalin Tutkunları İçin Ekstrem Kış Sporları

winter sports 1 - Kışın Yapılabilecek Sporlar Nelerdir?

Helikopterle Kayak

İnsanların erişemeyeceği yamaçlara helikopterden atlanılarak yapılan ekstrem bir spordur. Oldukça büyük profesyonellik gerektiren bu spor, çığ düşürme ihtimalinin yüksek oluşu nedeniyle pek çok riskli bölgede yasaklanmıştır.

2 skibob cayman - Kışın Yapılabilecek Sporlar Nelerdir?

Skibob

Bisiklet tasarımına sahip kızaklarla yapılan heyecan dozu yüksek bir kış sporu dalıdır.

Kar Motoru Yarışı

Kar sporları ile motor tutkunlarını buluşturan kar motoru yarışı, belirlenen pist ve güzergah üzerinde gerçekleştirilen oldukça maliyetli bir kış sporudur.

Biathlon

Kayak ile belli mesafedeki kulvar geçilerek atış ile tamamlanan heyecanlı bir spordur. Kayak ile atıcılığı birleştiren biathlon farklılık arayanların gözde sporlarındandır.

Snowkite

Adrenalini zirveye çıkartan kar uçurtması, kimi zaman sporcuyu havalandıran, kimi zaman da son hızla kaymasını sağlayan paraşüt yardımı ile gerçekleştirilir.

kar rafting - Kışın Yapılabilecek Sporlar Nelerdir?

Kar Raftingi

Özel şişme bot ile kar üzerinde rafting yapmanın farklı zevkine varmak isteyenler için alternatif bir lezzet sunar.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz