Galatasaray’ın başarılı orta saha oyuncu Selçuk İnan Samsung’a dava açmak için avukatlarını görevlendirdi. Bu davanın sebebi de gerçekten oldukça ilginç ve Samsung’u zor durumda bırakabilecek cinsten. 

Bilindiği üzere Samsung yıllardır çıkardığı modellere, hemen hemen her telefon markasının yaptığı gibi sıralı bir numara veriyor. Bu numaralandırma Samsung Galaxy S2 ile başlayıp, S3, S4, S5, S6 ve S7 olarak geldi. Ancak Samsung’un yeni telefonunun modeli Samsun Galaxy S8 olunca bu noktada Selçuk İnan devreye girdi.

SelcukInan1 - Futbolcu Selçuk İnan'dan Samsung'a Dava

Selçuk İnan Adına Tescilli

Samsung Galaxy S8, doğal olarak ülkemizde de bu model ismi ile satışa çıkıyor. Hal böyle olunca Selçuk İnan ’ın rahatsız olması da doğal. Çünkü Selçuk İnan tüm sosyal medya hesaplarında S8 kullanıcı adını kullanmakta ve bu kullanıcı adını da kendi üzerine tescillemiş. Yani bu durumda Samsung, S8 modelini satarken Selçuk’un adını kullanıyor durumuna düşmekte. Bir bakıma Samsung, marka haklarını ihlal ediyor.

Bu durumun bir futbolcu için ne kadar önem teşkil ettiği işin başka bir boyutu. Zaten maddi anlamda çok büyük paralar alan futbolcuların ilk bakışta ufak gibi görünen bu tarz işlerle uğraşmaları mizahi öğeler de içermekte. Samsung açısından bakıldığında elbetteki onların da kendilerini savunacak pek çok tezleri var. En basitinden yıllardan beri birbirini takip eden numaralardan oluşan model isimleri kullanan Samsung bunu da bir dayanak olarak kullanacaktır. Bunun yanında S8’i marka olarak kendi üzerine tescilleyen birisinin de aslında piyasada bu tarz binlerce aynı marka olduğunun da farkında olması gerekiyor.

Bu durumu Quaresma’nın Audi’yi mahkemeye vermesiyle aynı tutabiliriz. Quaresma elbette Audi’yi mahkemeye vermedi. Ancak Audi’nin Q7 modeli yüzünden belki istese verebilirdi. Bu da işin ayrı bir boyutu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here