Futbol Topunun Ağırlığı Ne Kadardır?

Futbol Topunun Ağırlığı Ne Kadar Olmalıdır?

Günümüz dünyasında milyonları peşinden koşturan, adına meşin yuvarlak da denilen futbol topunun belli bir ağırlığı ve özelliği vardır. Genel kültür konusu adı altında değineceğimiz futbol topu, futbol maçlarında kullanılan ve belli standartlarda üretilen bir top. Bir futbol topunda olması gereken standartlar, Uluslararası Futbol Birliği Kurulu, yani kısaca IFAB tarafından, futbol kuralları maddelerinin ikinci maddesinde belirtilmiştir. Bu kurallara göre küre şeklindeki bir futbol topunun çevresi 68 ile 70 cm. yani 27 ile 28 inç., ağırlığı 410 ile 420 gr. yani 14 ile 16 oz. iken, iç basıncı deniz seviyesinde 0,6 ile 1,1 atm. arasında olmalıdır.

Futbol toplarının yoğunluk ve hava basınç değerlerinin değişkenliği mümkündür. Bu durumu etkileyen en önemli faktörlerden biri de değişen hava şartlarıdır. Hava sıcaklığının yükselmesi ya da düşmesi sonucu, topun yoğunluğu ve hava basıncı değişkenlik gösterir. Sıcak bir havada oynadığımız futbol topunun yoğunluğu ve hava basıncı düşer. Bu da topun daha ileriye doğru gitmesine neden olur. Havası alınmış bir futbol topu, normalden daha uzak mesafeye kadar gidebilir.

Ulusal ve uluslararası maçlarda oynanan ve belli bir standarda sahip olması gereken futbol toplarının FIFA tarafından onay alması gerekmektedir.

Futbol kurallarına göre bir futbol topunun yuvarlak olması, çevresinin 70 cm. den yani 28 inç.’ ten çok, 68 cm. ‘den yani 27 inç.’ ten az olmaması gerekir. Futbol maçına başlamadan önce, futbol topunun ağırlığı en çok 450 gr. yani 16 onz., en az 410 gr. yani 14 onz. olmalıdır.

Sert deriden veya uygun başka malzemeden üretilmiş, klasik siyah ve beyaz renkli bir futbol topu, 20 beyaz altıgen ve 12 siyah beşgen parçadan oluşsa da, son yıllarda parça sayılarında değişiklikler olmuştur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

twenty + 4 =