Fatih Terim İtalya’da Hangi Takımları Yönetmiştir?

0
184

Fatih Terim İtalya’da Hangi Takımları Yönetmiştir?

1996 yılının mayıs ayında Fatih Terim Galatasaray ile anlaştığını resmi olarak duyurdu. Milli Takımdaki görevinden turnuva sonrasında ayrılan başarılı teknik adam, yıllarca kaptan olarak formasını terlettiği kulübe bu kez teknik direktör olarak geri döndü. Başarılarla geçen 4 senenin ardından, Fatih Terim’in yolu bu sefer İtalya’ya düştü .

Fatih Terim İtalya'da Hangi Takımları Yönetmiştir

Galatasaray ile 4 yılda kazanılan 4 Türkiye şampiyonluğunun yanı sıra, 2000 yılında gelen UEFA kupası zaferi, tüm Avrupa’nın gözünü kadrodaki birçok yerli futbolcu gibi Fatih Terim’e çevirmesini sağladı. Ünlü çalıştırıcı gelen birçok teklif arasından dönemin renkli başkanlarından Cecchi Gori ile yaptığı görüşme sonrası Fiorenta ile anlaşarak Fiorentina’nın yolunu tuttu.

Fiorentina

2000 yılının haziran ayında Fatih Terim’in resmi olarak Fİorentina ile anlaştığı duyuruldu. Fatih Terim Fiorentina ile lige iyi bir başlangıç yapamadı ve Avrupa kupalarından Türk hakem Orhan Özdemir’in yönettiği maçta Avrupa kupalarına da veda etti. Ligde ve Avrupa’da alınan başarısız sonuçlar ile Fatih Terim ve Fiorentina Cecchi Gori’nin arası açıldı. Ancak Fatih Terim’in Fiorentina’sı İtalya kupasında oldukça başarılı sonuçlara imza attı. Milan’ı eleyip İtalya kupasında finale kalan Fiorentina özellikle Milan ve İnter gibi büyük kulüplere karşı aldığı başarılı sonuçlar ile dikkat çekti. Ligde alınan başarısız sonuçlar ve başkan ile yaşanılan sorunlara çare bulunamayınca Fatih Terim 26 Şubat 2001 tarihinde görevinden istifa ettiğini açıkladı.

Milan

Fiorentina ile ligde geçirdiği başarısız döneme rağmen Fatih Terim’in adı, ligde 4-0’lık farklı bir galibiyet elde ettiği ve kupadan elediği Milan ile sık sık anılıyordu. 2001 yılının haziran ayında bu söylentiler doğru çıktı ve Fatih Terim AC Milan ile 2 yıllık sözleşme imzaladı. Lige çokta iyi bir başlangıç yapamayan Milan 2. hafta da eski takımı Fiorentina’ya karşı aldığı 5-2’lik galibiyet ile kara bulutları dağıttı.

Avrupa’da art arda gelen başarılı sonuçların ardından ligde de üst üste galibiyetler alan Milan 5. haftada Perugia’ya karşı kaybettikten sonra, özellikle takımın yıldız oyuncuları ile sorunlar yaşayan Fatih Terim’in yerine İtalyan çalıştırıcı Ancelotti’nin adı anılmaya başlandı. Milano derbisinde İnter’e karşı alınan 4-2’lik galibiyet sonrasında, Bologna ve Torino maçlarında alınan başarısız sonuçlar ile Fatih Terim’in görevine son verildi ve yerine takımın başına Ancelotti getirildi.

Milan yıllarında inişli çıkışlı bir grafik sergileyen Fatih Terim’in özellikle takımın simge isimlerinden Paolo Maldini ve yıldızlarıyla yaşadığı sorunlar, başkan ve yönetim ile düştüğü anlaşmazlıklar Milan kariyerinin beklenilenden çok daha kısa sürmesine neden oldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

five × five =