En Fazla Kalori Harcatan Spor Hangisidir?

0
288

En Fazla Kalori Harcatan Spor Hangisidir?

En Fazla Kalori Harcatan Spor Hangisidir - En Fazla Kalori Harcatan Spor Hangisidir?

Günümüz dünyasının büyük problemlerinden biri olan obezite yani aşırı kilo alma ve bu kiloları verememe git gide yayılan bir hastalık olmaya başladı. Gerek hamburger pizza gibi fastfood yiyecekler gerek evde yediğimiz hamur işi ürünler gittikçe bu batağa milyonları çekmektedir.

Aşırı kilo alma nasıl engellenir?

​​​​​​Bu sorunun cevabı sadece spor yapmakla bitmiyor. Her ne kadar tahmin edilenin tersi de olsa en fazla kalori yakmak için yapılması gereken spor ne futbol ne basketbol ne voleybol ne de fitness gibi ağırlık kaldırıp indirilen koşu bandında saatlerce vakit harcamak değildir.

Vücudumuzun her bölgesinden dengeli bir şekilde kalori yakmak için yüzme bu sporların başında gelir. Yüzme sporunun tabiri caiz ise neredeyse vücuttaki tüm kasları çalıştırdığı iddia edilmektedir. Bu söylenenin gerçeklik payı çok yüksektir. Çünkü insan organizmasını ne kadar zorlarsak, organizma da kendini o seviyede geliştirir. Yani bir kas kütlesine ne kadar yüklenirseniz o kadar kuvvetlenir ve/veya büyür.

Yüzme vücut geliştirme sporu gibi kas yapmanıza yardımcı olmaz. Fakat kalori yakmak ve tüm vücudu dengeli bir şekilde hareket ettirmek için en ideal spordur. Yüzme suyun direncine karşı yapılan insan sağlığı için aşırı derecede etkili bir egzersizdir. Yüzme çok iyi bir definasyon aracıdır. Yani dengeli bir şekilde kalori yaktırıp ayrıca kası şekillendirir. Bu sebepten dolayı vücut geliştirme sporcuları kaslarını daha şekilli, daha esnek ve daha estetik hale getirmek için yüzme yaparlar.

Ne Kadar Yüzülmeli?

Spor amaçlı, kalori yakmak veya zinde olmak için yüzmeyle uğraşan kişilerin iyi bir gelişme kaydetmek istiyorlarsa haftada en az 3 gün ve günde 1 saat yüzmeleri gerekmektedir. Bu süre zarfında yüzme işleminden önce karada çalışma öncesi gerdirme egzersizleri geliştirilebilir. Bu egzersizler suda daha rahat hareket etmenize ve kramp girme riskini azaltmanıza göreceli olarak yardımcı olur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz