En Basit Anlatımla Ofsayt Nedir?

Bir kısım futbol severin tabiri caizse hevesini kursağında bırakan, diğer taraftan bir kısmına da rahat bir nefes aldıran ofsayt kuralı her maçın en önemli tartışma konularından biri. Futbolcuların itirazlarla hakeme hücum etmesine sebep olan, hiç bitmeyen tartışma konusu ofsayt hakkında önce tanımlara bir bakalım.

Ofsayt Tanımları

TDK (Türk Dil Kurumu) bu hararetli tartışmanın sebebini; “Futbolda hücum halinde olan takımın en az bir futbolcusunun top ile oynandığında karşı takımın kale çizgisine o takımın en yakın futbolcusundan daha yakın olması hali.” diye tanımlıyor. Sadece bu tanıma bakarak ofsayt kuralını anlamak zor. Peki bu işin yani futbolu kurallarının merkezi olan FIFA ne diyor? FIFA Genel Sekreterliği, “Futbol oyununda futbolculardan birinin vücudunun bir bölgesinin rakip takımın kale çizgisine sondan ikinci rakip futbolcudan veya toptan daha yakın bulunması durumu.” Olarak ofsayt kuralı hakkında açıklamada bulunmuş.

FIFA Genel Sekreterliği’nin açıklaması daha net ve daha anlaşılır bir ifade olmuş. Fakat yine de tam oturmayan durumlar, akla gelen sorular olmuyor değil. Dolayısıyla kapsamlı yalın bir şekilde ifade edilmesi gerekiyor. Çünkü yıllarca futbolun içinde oyuncu ya da hakem olarak bulunmuş olanlar bile aynı pozisyon için saatlerce tartışmalarına rağmen ters düşebiliyorlar. Peki ofsayt nedir?

Adım Adım Ofsayt

Öncelikle ofsayt kuralı sadece rakip takımın yarı sahasında geçerli olan bir kuraldır. Yani aynı pozisyon takımın kendi yarı sahasında gerçekleşse ofsayt diye bir durum söz konusu olmaz. Her şeyden önce bunu bilmek gerekiyor. Adım adım ve anlaşılır şekilde anlatmak gerekirse, ofsayt kuralı şu şekildedir: Atakta (hücumda) olan takım oyuncusu, topu atacağı takım arkadaşı rakibin yarı sahasında iken topa göre rakip kale çizgisine daha yakın ise ve kale çizgisi ile arasında en az iki rakip oyuncu yoksa bu pozisyon, topu o durumdaki arkadaşına attığı anda ofsayt olur. Bu anlatımın daha yakından bakılması gereken kısmı kale ile arasında iki rakip oyuncu olma durumudur.

Hücum eden takım oyuncusu eğer kale çizgisine göre sondan ikinci rakip oyuncu ile aynı hizada olması durumunda da iki rakip oyuncu var anlamına gelir ve ofsayt olmaz. Bu hizada olma durumunu hücum eden takım oyuncunun kafası, kolu, dizi veya ayağı kale çizgisine daha yakın olarak bozduğu anda ofsayt kuralı geçerli olur.

Ofsayt Kuralının Geçerli Olmadığı Durumlar

Ofsayt pozisyonu gerçekleşse dahi, kuralın geçerli olmadığı üç durum vardır. Bunlar;

1- Kale vuruşu

2- Taç atışı

3- Köşe vuruşu

Şu iki durum unutulmamalıdır: Birinci olarak; hücum eden takımın her hangi bir oyuncusunun ofsayt pozisyonunda olması ofsayt kararı için yeterli değildir. O kişiye kendi takım arkadaşı tarafından topun atılması gerekir. İkinci olarak; ofsayt pozisyonundaki oyuncuya top atıldığında oyuncu topa yönelmiyorsa yine ofsayt kararı verilmez. Çünkü oyuncu hücum durumuna geçmediğinden haksız avantaj hali gerçekleşmemiş olur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

3 × 1 =