Depar Atarken Kollar Nasıl Kullanılır?

0
353

Depar Atarken Kollar Nasıl Kullanılır?

Depar Atarken Kollar Nasıl Kullanılır 1024x718 - Depar Atarken Kollar Nasıl Kullanılır?

Depar az çok sporla uğraşan herkesin de bildiği gibi kişinin hız seviyesini aniden arttırması ve yükseltmesidir. Depar her ne kadar sporda geride kalmış bir terim olsa da çoğu spor müsabakaları için atar damar görevi görür.

Spor müsabakalarında önemli olan nedir?

Sporda hız ve vücut esnekliği çük önemlidir. Bedenini iyi kullanan bir sporcu müsabakaya bir sıfır adım önde başlar. İşte deparda da sporcunun vücudunu belli bir ahenkle kullanması çok büyük önem taşır. Sporcunun kolları ve ayakları uyum içinde olacak ve gerekli hız sağlanacaktır.

Sporcu Ne Zaman Başarılı Olur?

Kollar ve ayaklar uyum içinde olduğunda sporcu ileride yaşayacağı başarılarının ilk adımını atmış olacaktır. Bir insan hayatı boyunca bir ya da birkaç kez koşmak zorunda kalmıştır. İşte bu hızlanmalar insanın farkında olmadan depar attığını gösterir.

Depar Atarken Kolların Yönü Nasıldır?

Hızlanma sırasında kollar ileri geri hareket ederek insan vücudunu ileriye doğru iter. Bu bir reflekstir ve bu refleksi geliştirip iyi kullanan kişiler daha başarılı olur. Sol ayak öndeyken sağ kol arkada, sağ ayak öndeyken sol kol arkada olmalıdır. Bu pozisyonda iken vücut hızla ileri doğru itilecektir. Kollar ve bacaklar arasında doksan derecelik açı olacak şekilde vücut şekli ayarlanmalıdır. Ancak bu şekilde kollar en güzel kullanılmış olacaktır.

Ayrıca kolların aşağı inmesi esnasında dirsek kürek kemiğinden yukarı çıkmamalıdır. Daha yukarı çıkması sporcunun hem yorulmasına hem de hızının yavaşlamasına sebep olur. Kolların düz bir şekilde açılıp esnetilmesi sporcuya hiç bir yarar sağlamaz. Aksine sporcunun sakatlanmasına sebep olur. İyi ve hızlı bir depar ancak güçlü kollar ve ayaklar ile olur. Bunun için ayakların yanı sıra kollar için de çalışmalar yapmak gerekir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz