Atatürk Hangi Takımı Tutuyordu ?

0
181

Atatürk Hangi Takımı Tutuyordu ?

En sonda söylenmesi gereken cümleyi en başında söylemekte fayda vardır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk hiçbir takımın taraftarı olmamıştır. Hemen hemen bütün takımlara eşit mesafede durup onlara gerek maddi gerek manevi yardım yapmaktan çekinmemiştir. Ama bu sebepler onun takım tuttuğunun belirtisini göstermemektedir.                                              

 Kulüp Takımları

Nice zorluklar ve savaşların ardından bağımsız bir ülke kuran bununla beraber kurulan yeni ülke de devrimler gerçekleştiren M. Kemal Atatürk gerek ülkesinde gerekse tüm dünya da saygı uyandırmış bir devrimcidir.

Böyle bir dünyaya ve tarihe adını altın harflerle kazımış bu lider tarafından takdir, saygı ve beğeni duyulmak istenmesi her kişi ve her kurum için olağan bir durumdur. Bu yüzden günümüzde de birçok spor kulübü M. Kemal Atatürk’ ün kendi takımlarının taraftarı olduğunu ve bunu M. Kemal Atatürk’ ün şeref defterlerine yazdığı yazıları ya da yaptığı bağışların makbuzlarını göstererek ispatlamaya çalışmaktadırlar. Ama bu çokta gerçekçi bir yaklaşım olmamaktadır. Çünkü M. Kemal Atatürk futbola çok meraklı birisi değildi. Cumhuriyet tarihinde kayıtlarda izlediği bir maç bilinmemektedir. O yüzden bu iddialar gerçeği yansıtmamaktadır. Hatta kendisi için düzenlenen Gazi Kupası maçını bile izlemeye gitmemiştir. Sonucu öğrenip kupayı kazanan Galatasaray takımını not yazarak tebrik etmiştir.                                                            

 Güreş

Kemal Atatürk spor müsabakaları arasında en çok güreşi severdi. Yoğun işlerinin arasında fırsat buldukça müsabakaları izlemeyi severdi. Hatta yazılan anılarında bir gün Dolmabahçe Sarayı’nda radyoda Türkiye- İtalya milli güreş müsabakasını dinlerken heyecanını yenemeyip müsabakanın İstanbul’ da düzenlenmesini fırsat bilerek soluğu salonda almıştır. Tüm halk sporcu ve sporseverler büyük bir heyecan ve sevgiyle karşılamıştır. Türk Milli Takımı’nın o günkü başarısını ayakta avuçları patlarcasına alkışlayarak kutlamıştır.

Sonuç olarak M. Kemal Atatürk üzerinde Türkiye arması taşıyan her takımın spor kulübünün taraftarıdır

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

7 − two =