Whatsapp’da Engellendiğimi Nasıl Anlarım?

0
236

Whatsapp’da Engellendiğimi Nasıl Anlarım?

Whatsappda Engellendiğimi Nasıl Anlarım - Whatsapp'da Engellendiğimi Nasıl Anlarım?
Whatsapp’da Engellendiğimi Nasıl Anlarım?

Günümüzde telefon kullanımının artmasıyla, telefonun sadece arayıp konuşma fonksiyonunun çok dışında birçok fonksiyonuyla beraber kullanımının yaygınlaşmasıyla beraber mesajlaşma uygulamaları da günlük hayatlarda yer edindi. Bu uygulamalar arasında da Whatsapp en çok tercih edileni.

Rehberdeki kişilerle mesajlaşma, profillerini görüntüleme, iletişim kurulan kullanıcıların çevrimiçi oldukları son zamanı görüntüleme gibi imkanlar sunuyor. Kullanıcılarına erişimi kısıtlama yani diğer bir deyişle, engelleme opsiyonu da sunan bir mesajlaşma uygulaması olan Whatsapp, artık hemen herkes için telefonla iletişim için vazgeçilmeze yakın. Engellemek mümkün, bu bilgiye sahibiz. Fakat bunu soruda da görüleceği üzere direkt anlamak mümkün değil. Bazı belirgin işaretler mevcut. Bu işaretlere gelmek gerekirse;

Engellemiş olması konusunda şüphe duyulan Whatsapp kullanıcısının profil fotoğrafının görünmüyor olması,

Engellemiş olması konusunda şüphe duyulan Whatsapp kullanıcısının son görülme tarihinin görülmüyor olması,

Engellemiş olması konusunda şüphe duyulan Whatsapp kullanıcıya mesaj atılması halinde çift tik olmaması yani karşıya mesajın iletilememesi.

Bunlar Whatsapptaki engelleme durumuna dair genel belirtilerdir. Ama cümlede de yazdığı gibi bu belirtiler kullanıcıların davranışları baz alındığında, genel. Aksi de mümkün. Kullanıcı son görülmesini ya da profil fotoğrafını herkesin erişimine kapatmış olabilir. Ya da üçüncü seçenekteki iletilememe durumu kendine olan iletişimi kısıtlama kaynaklı değil de internet bağlantısı eksikliğinden dolayı olabilir. Ek olarak, bu şüpheyi yukarıdaki maddelerin hepsi sağlandığında daha yoğun duymak gerekir.

Profil fotoğrafı görülüyorsa son görülme yoksa, ya da mesaj iletilmiş fakat profil fotoğrafı yoksa, engelden bahsetmek doğru olmaz. Ancak üç madde de sağlanıyorsa çok yüksek ihtimalle engellenme söz konusu olabilir. Bu durumda da çok yüksek ihtimallerden bahsediyoruz. Whatsapp kullanıcısının herkese uyguladığı kullanıcı gizlilik ayarlarından dolayı olması ya da internet bağlantısının olmamasından kaynaklı olabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz