Sosyal Medya Bağımlılığı Nedir?

0
252

Sosyal Medya Bağımlılığı Nedir?

Sosyal Medya Bağımlılığı - Sosyal Medya Bağımlılığı Nedir?

Bilgilerin çift yönlü ve eş zamanlı paylaşıldığı yeni nesil medya sistemi olan sosyal medyanın tercih edilirliği dünya genelinde her geçen gün artmaktadır. 2017’de yayınlanan We Are Social raporuna göre, aktif sosyal medya hesaplarının sayısı dünya nüfusunun %37’sine karşılık geliyor. Türkiye’de internet kullanıcıları günde üç saatini sosyal medya platformlarında geçirmektedir. Sosyal medya kullanıcıları geçen yıla göre %21 artış göstermiş.

Hayatımızın önemli bir bölümünü işgal eden sosyal medya, belirli bir sınırı geçtiğinde bağımlılığa dönüşüyor ve tehlike sinyalleri çalmaya başlıyor.

Bağımlılığın Sınırı

Sosyal medya bağımlılığı, genel anlamda diğer teknoloji bağımlılıklarıyla benzerlikler gösterir. Bunlar kullanım süresinin günlük hayatı aksatacak seviyeye gelmesi, uzun süre ekran karşısında durmanın fiziksel şikayetlere neden olması, uyku düzeninin bozulması, akademik başarısızlık gibi belirtilerdir. Ancak sosyal medyayı internet oyunlarından ayıran bir yön vardır ki o da diğer insanlarla kolayca etkileşime geçebilmektir. Bundan dolayı sosyal medya bağımlılığına yoğun bir beğenilme arzusu eşlik eder.

Mesajlaşma, fotoğraf ve gönderi paylaşma, başkalarının paylaşımlarını yorumlama ve beğenme yoluyla sosyal medya platformları üzerinden iletişim kurmaya alışıldıkça çevrimiçi ortam dışarıdaki gerçek dünyadan daha cazip gelebilir. Jest ve mimikleri içeren gerçek bir iletişimin yerini sanal iletişim alır; bağımlılık, insanın gerçek arkadaşlarıyla geçireceği vakti sosyal medya için feda etmesine neden olur ve onu giderek yalnızlaşır.

Bağımlılığın Etkileri Hakkında Araştırmalar

Kraliyet Halk Sağlığı Derneği tarafından yapılan bir araştırma, 11-25 yaş arası 1.500 gencin, en popüler sosyal medya sitelerini kullanırken ruh hallerini takip etti. 10 kişiden 7’si, sosyal medyanın kendilerini fiziksel görünümleri konusunda daha kötü hissettirdiğini söyledi. 14-24 yaşındakilerin yarısının Instagram ve Facebook yüzünden endişe seviyelerinin arttığı belirlendi. Araştırmaya göre Facebook, siber zorbalığı daha da kötüleştirmektedir.

Seks ve davranış bilimleri alanında önde gelen uzmanlara göre, Hindistan’daki birçok genç çift artık yatak odalarında bile akıllı telefonlara ve tabletlere bağlanıyor ve bu da cinsel yaşamlarında felç edici bir etki yaratıyor. Ülkenin önde gelen seksologlarından olan Prakash Kothari, bu şikayet ile kendisine başvuran çiftlerin sayısının ani bir şekilde yükseldiğini söylüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz