Facebook Ne Zaman Kuruldu?

0
134

Facebook Ne Zaman Kuruldu?

Facebook Nedir?

  Facebook, Mark Zuckerberg tarafından kurulan, yediden yetmişe herkesin üye olabildiği, içinde kişisel bilgilerin ve fotoğrafların bulunduğu ve kişilerin diğer kişilerle iletişim kurmasını sağlayan bir platformdur.

Facebook Ne Zaman Kuruldu?

Mark Zuckerberg tarafından kurulan Facebook 2004 yılının Şubat ayında kurulmuştur. Facebook ilk kurulduğunda adı ‘The Facebook’ idi. Mark Zuckerberg Facebook’u 2004 yılında Harvard’a katılırken kurmuştur. Bir ay içerisinde Facebook’un katılımcı sayısı Harvard’ın yarısını kapsamaktaydı. Facebook, Kaliforniya’nın Palo Alto eyaletine 2004 yılı Haziran ayında taşınmıştır.

İlerleyen Zamanlarda Facebook

İlk yılında Facebook bir milyon kullanıcıyla ulaşmıştır. 2005 yılının Ağustos ayında başındaki the ekininin atılmasıyla The Facebook yoluna Facebook olarak devam etmiştir. Facebook 2005 yılını 5.5 milyon kullanıcıyla kapatmıştır.

Bugün pek çok kişi tarafından yaygın hale gelen mobil Facebook’un temelleri 2006 yılının Nisan ayında atılmıştır. Üye sayısını bir yılda ikiye katlayan Facebook 2006 yılını ise on iki milyon kullanıcı ile kapatmıştır.

Hızla büyümeye devam eden Facebook 2009 yılında üç yüz elli milyon kullanıcıya ulaşmış ve değerinin 2011 yılına gelindiğinde 50 milyar dolar olduğu açıklanmıştır.

Facebook Ne İçin Kullanılır?

Facebook genelde haberleşme için kullanılmaktadır. Uzun yıllar görülmemiş arkadaşlar, eski öğretmenler, çok uzaklarda olan hiç tanışılmamış akrabalar isim soy ismi yazarak aratıldığında Facebook’ta kolaylıkla bulabilmektedir. Tabi o isimler de bu sosyal medya platformuna üye ise.

Bunun dışında fotoğraf ve video paylaşmak için de oldukça etkin bir biçimde kullanılmaktadır.

Oyun, Facebook’un kullanıcılarına sunduğu bir diğer önemli kategoridir. Sadece Türkiye’de 22 milyondan fazla üye bu platform üzerinden oyun oynamaktadır.

Etkinlik oluşturma Facebook’un en önemli kullanım alanlarından biri olarak görülmektedir. Çünkü tüm organizasyonlar için Facebook üzerinden etkinlik oluşturularak; Facebook’taki tüm arkadaşlara davet yollanabilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

5 − four =