Marketlerden turşu yapmak için alınan zeytin kullanıldıktan sonra çekirdeği de çoğu insan tarafından bir çöp olarak görülür ve atılır. Oysaki zeytin çekirdeğinin faydaları saymakla bitmez. Bu yazıyı okuduktan sonra zeytin çekirdeklerini çöpe atarken bir kere daha düşüneceksiniz.

zeytincekirdegi01 1024x683 - Zeytin Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir?

Zeytin çekirdeklerinin içerisinde bulunan hücre yenileyici maddeler sayesinde vücudun genç kalması sağlanır. Ancak bilinenin aksine zeytin çekirdeklerini bütün olarak yutmak zeytin çekirdeğinin faydaları arasında gösterilmez. Aksine bütün olarak yutulan bu çekirdekler sindirim sistemini yoracaktır. Bunun sebebi ise bu zeytinler sofrada tüketilen zeytin çekirdekleridir. Bir başka değişle fermente olmuş çekirdeklerdir. Bu sebepten dolayı çekirdeğin içerisinde bulunan faydalı bütün enzimler bozulmuştur.

İşlem Görmemiş Zeytinin Çekirdeği

Tüketilecek olan zeytin çekirdekleri ağaçtan toplanmış haliyle alınan zeytin çekirdekleri olmalıdır. Marketlerde bu şekilde satılan işlem görmemiş zeytinler de bulunmaktadır. Bu zeytinler genellikle turşu yapımında kullanılırlar. Turşu yapmadan önce çekirdeklerinden ayrılırlar. İşte bu aşamada ortaya çıkan çekirdekler asıl faydalı olan çekirdeklerdir. Bu çekirdeklerden 4 – 5 tanesi bir gece önceden bir bardak suyun içerisine atılır. Sabah uyanıldığında aç karnına bu suyu içmek hem sindirim sistemini rahatlatacak hem de tuvalet sorunu olanların bu sorunlarına da çare olacaktır.

zeytincekirdegi02 - Zeytin Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir?

Zeytin çekirdeğinin faydaları ilaç sektörününde de önemlidir. Zeytin çekirdekleri çeşitli ilaçların üretilmesinde kullanılmaktadır. Bu ilaçlar genellikle sabun ve şampuan ve cilt kremi gibi çeşitli ürünlerde kullanılırlar. Hücre gençleştirme etkisi olduğundan dolayı insan cildiyle doğrudan temas eden bakım ürünlerinde zeytin çekirdeği bulunmaktadır. Bununla birlikte zeytin çekirdeğinin içerisindeki embriyolar özellikle kanser hastaları için de önem teşkil ediyor. Bu embriyolar alınarak, çeşitli kanser ilaçlarının üretilmesinde de kullanılıyor. Günümüzde kanserin bir çaresi bulunamamış olsa da bunu gibi doğal ürünlerden imal edilen çeşitli ilaçların, kanser üzerinde son derece güçlü etkileri bulunmakta.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here