Zayıflama İlaçlarının Sağlığa Zararları Nelerdir?

0
244

Zayıflama İlaçlarının Sağlığa Zararları Nelerdir?

Fazla kilolardan kurtulmak için her yönteme başvuran insanlar bulunmaktadır. Büyük bir kesimin ilgi odağı haline gelmiş zayıflama ilaçları piyasada bulunmaktadır. Kas ve yağ dokuların hızlı bir biçimde şeklini değiştirir. Hızlı şekilde kilo vermenizi sağlamakla beraber sonrasında tekrar kilo alımı yaşayabilmeniz mümkündür. Bilinçsiz kullanımında ve kalitesiz yapay ilaçlar tercih edildiğinde ölümle sonuçlandıran haplar vardır. Sağlık Bakanlığı aracılığı ile satılan ilaçların tercih edilmesinde fayda vardır. Fazla kilolardan kurtulacağım derken hayatınıza mal olabilir veya ciddi hastalıklara yol açabilirsiniz.

Zayıflama İlaçlarının Sağlığa Zararları Nelerdir - Zayıflama İlaçlarının Sağlığa Zararları Nelerdir?
Zayıflama İlaçlarının Sağlığa Zararları Nelerdir?

Hapların birçoğunda metabolizmayı hızlandıran maddeler bulunmaktadır. Bundan dolayı kalp hastalıklarına, tansiyona neden olabilmektedir. Kalp kapakçığına hasar vererek kalbin gücünü hafifleten ilaçlardır. Ani kalp krizlerine vesile olabilir. Vücuda gerekli vitaminlerin eksilmesine sebep olan bu ilaçlar tercih edilmemelidir. Hormonal dengeyi bozmakta ve kalıcı rahatsızlıklar oluşturabilmektedir. Kan basıncını arttırmakla beraber uykusuzluğa da sebep olabilmektedir. Bu hapların uzun süre kullanımı sürecinde karaciğer hastalıklarına neden olabilmektedir.

Zayıflama ilaçları içerisinde antidepresan maddeler bulunmaktadır ve buda bağımlılık gösterebilir. İsteseniz bile bu ilaçları bırakmakta güçlük çekersiniz. Bunlar zayıflama ilaçlarının zararları arasındadır. Bazı zayıflama ilaçları beyne doyma hissi verirken bazı zayıflama ilaçları ise yağların yakımını sağlamaktadır.

Doktora Önerisiyle Kullanılan Zayıflama İlaçları Var Mıdır?

​​​​​Hiç bir diyetisyen veya uzman doktorlar bu tarz zayıflama ilaçları önermezler. Daha doğal yollarla sağlıklı beslenerek, günlük kalori alımı miktarını aza indirerek, düzenli egzersiz yaparak, doğal çaylar içerek zayıflayabilirsiniz. Obezite gibi aşırı kiloya sahipseniz ise mide küçültme ameliyatları yapılabilmektedir. Diyet olmadan zayıflamak pek mümkün olmayabilir. Vücuda gerekli vitaminlerin, minerallerin girmesini engelleyecek diyetler yapılmamalıdır. Diyetisyen yardımıyla bilinçli bir şekilde hareket edilmelidir. Spor yapmak kilo vermenize yardımcı olur fakat fazlası ya da azı fayda sağlamaz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz