Ana Sayfa Sağlık Yüzü Aşırı Yıkamak Cilde Zarar Veriyor

Yüzü Aşırı Yıkamak Cilde Zarar Veriyor

0
279

Yüz yikamak - Yüzü Aşırı Yıkamak Cilde Zarar Veriyor

Dermatec Polikliniği Dermatoloji Uzmanı Dr. Ata Nejat Ertek, sağlıklı, parlak ve pürüzsüz bir cilde sahip olmak için günlük hayatta dikkat etmemiz gereken bazı basit kurallar bulunduğunu belirterek şu önerilerde bulundu.

“Buhar Banyosundan Uzak Durun; Cilt bakımı ve temizliği denildiğinde akla ilk gelen yüzü çok yıkamak ve yüze buhar banyosu uygulamak gelir. Ancak buhar banyosu yüzü aşırı ısıtır bu nedenle de cildin asit ve su dengesi bozulur.Bu durum da cilt egzamasına zemin hazırlar. Bunun dışında buhar verdikçe cilt gözenekleri daha çok açılır.Cildinizin özelliğini bilmeden rast gele nemlendirici kullanmakta doğru değildir.

Yüzü Çok Sık Yıkamak; Yüzünüzü çok yıkamak yanlıştır. Çünkü cilt daha kendi yağını tolere etmeden siz tekrar yıkarsanız,bu sefer cildinizin kurumasına neden olursunuz. Ayrıca klima da cilt kuruluğuna neden olabilir.Bunu engellemek için gün içinde nemlendirici sürmenizde fayda var.

Sabun Seçimi; Cilt bakımı bebeklik döneminden itibaren yapılmalıdır.Cilt tipinize uygun doğal olan sabunla yüzünüzü yıkamalısınız. İyi dinlendirilmiş, fazla kloru alınmış bir su da bir toniktir. Nemlendirici olarak da hiçbir şey yoksa bir acı badem sütü, badem yağı kullanabilirsiniz. Badem sütüyle de makyajınızı temizleyebilirsiniz.

Yaşlanma 25-30 Yaş Arasında Başlar; Yaşlanma ise 25-30 yaş arasında başlar. Bu yaşlardan itibaren cilt tipinize uygun bir nemlendirici seçmenizde yarar var.Çok ince olan boyun derisi çabuk kırışır.Bu nedenle yüze uygulanan nemlendirici krem nazik dokunuşlarla boyuna uygulanmalıdır.Göz çevresi için de nemlendiricinizi parmak uçlarınızla hafifçe yedirerek sürmelisiniz.

kuru cilt 1024x804 - Yüzü Aşırı Yıkamak Cilde Zarar Veriyor

Kötü Beslenme Hızlı Yaşlandırır; Sağlıksız ve kötü beslenme tüm vücudu olumsuz etkilediği gibi cildinde hızlı yaşlanmasına neden olur. Tek yönlü beslenme çok yanlış, ihtiyacınız olan tüm vitaminleri yeteri kadar almalısınız. Bu nedenle dengeli ve sağlıklı beslenmenizde fayda vardır.Sofranızda lifli gıdaların ağırlıklı olmasına özen gösterin.Şekeri ve tuzu mutlaka azaltın hatta uzak tutmaya çalışın. Aşırı miktarda sebze ve meyve tüketin.A,E ve C vitaminlerini sıklıkla tercih edin.Vitamin A hücresel aktiviteyi düzenler, cildin aşırı kalınlaşmasını ve pigmentasyonu önler.Ayrıca bu vitaminler cilt yaşlanması ile savaşırlar.Mutlaka günde en az 8 bardak su için.”önerisinde bulundu.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz