Yumurta Kabuğunun Bilinmeyen Faydaları Nelerdir? Yumurtanın sabah kahvaltılarında, normal öğünlerde besin içeriğini ve değerini bilmeyenimiz yoktur.

Yumurta Kabuğunun Bilinmeyen Faydaları Nelerdir?

54e717830f2ab80c805bf1c6 - Yumurta Kabuğunun Bilinmeyen Faydaları Nelerdir?
Yumurta Kabuğunun Bilinmeyen Faydaları Nelerdir?

Yumurta günlük tüketilmesi gereken en önemli besin maddeleri arasındadır. Son dönemlerde doğal yollarla güzelleşmenin birçok sırrı ortaya çıkmış olduğundan birçok haber kuruluşunda bunlarla ilgili yazılar yer almaktadır. Yumurtanın faydalarının yanında birde yumurta kabuğunun faydalarını bilmeniz gerekir. İşte yumurta kabuğunun bilinmeyen faydaları;

  • Vücudun kalsiyum ihtiyacını yüksek oranda karşıladığı için kemik erimesini önler.
  • İçinde bulunan besleyici maddelerle cilt ve saç bakımında oldukça iyidir.
  • Vücut direncinin artırmada ve vücuda karşı bağışıklık kazandırma da kullanılır.
  • Fiziksel ve zihinsel faydaları oldukça yüksektir.
  • Ayrıca yumurta kabuğu kanalizasyon tıkanmalarında da kullanılır. Bu yüzden lavabolarınıza koyacağınız bir parça yumurta kabuğu tıkanmaları önleyecektir.
  • Bahçe tarımında gübre olarak da kullanılan yumurta kabuğu bitkilerinde besin karşılamasına yardımcı olur. Kurt ve solucanların gelmesini önleyecektir
  • Cilde olan faydaları arasında kabuklarını kaynatıp suyunu yüzünüze sürdüğünüzde cildi parlattığı da bilinmektedir.

Yumurta kabuğu içerisinde % 95 oranında kalsiyum bulunmakta buda vücudun kalsiyum ihtiyacını büyük oranda karşılamaktadır. Yumurta kabuğu içersinde bulunan kalsiyum kemiklerin güçlenmesinde ve vücudun direnç kazanmasında oldukça önemlidir. Ymurta kabuğu içerisinde kalsiyum dışında magnezyum, çinko, bakır gibi değerli besin maddeleri de içermesiyle de bilinir. Yumurta kabuğunun bilinmeyen faydaları saymakla bitmez. Birçok uzaman bilir kişilerin araştırmalarına göre cilt bakımı için oluşturulan krem tarzı ürünlerde yumurta kabuğundan faydalanılır. Doğal bir bakım için yumurta kabuğu vazgeçilmez bir öğedir. Yumurta kabuğu tüketimi kandaki emilim sağlamaya maddeleri de temizlemesiyle bilinir. Yumurta kabuğunu gerek büyük şekilde tüketebilir isterseniz iyice ufaltıp toz halinde de kullanabilirsiniz. Cilt bakımında da kullanılacaksa eğer toz halinde getirip saklayabilirsiniz. Yumurta kabuğunun fiziksel bakımlarda kullanıldığı ve bu bakımların yüksek oranda olumlu sonuç verdiği iyi bilinmektedir. Bu bakımların en yararlı yanlarında biride doğal olması ve kimyasal bir etkisinin bulunmaması. Yan etkiler doğurabilen yumurta kabuğun aşırı derece bir yan etkiside bulunmamaktadır. Yumurta kabuğu ile yapılan doğal bakım maskeleri oldukça fazladır. Yumurta kabuğu bilinmeyen faydaları arasında ciltlerdeki lekelerin ve cilt kararmalarına iyi gelmesi de bulunur. Yumurta kabuğu ile ilgili günlük hayatınızda kullanabileceğiniz maskeler bulunur.

yumurta kabuklarinin bilinmeyen faydalari h20036 420e0 - Yumurta Kabuğunun Bilinmeyen Faydaları Nelerdir?

Yumurta kabuğu maskesi;

Yumurta kabuğu ile yapacağımız bu maske cilt bakımında oldukça etkilidir.

Cilt rengini açarak beyazlatır, ciltteki ölü deriyi atar, renk dengesizliklerini yok eder.

2 çay kaşığı yumurta kabuğu tozu

2 yemek kaşığı yumurta beyazı

2 çay kaşığı yoğurt

4 damla limon suyu

Malzemeleri bir kaba koyup iyice karıştırdıktan sonra cildinize sürüyorsunuz. 5 dakika bekletip yıkıyorsunuz. Bu maskeyi haftada 2 3 kez kullanabilirsiniz. Koltuk altı kararmalarında da iyi olun bu maske cildin ışıl ışıl parlamasını sağlar.

Kemik erimesi ile ilgili yumurta kabuğu kullanımı için ed bir yöntem vardır.

Öncelikle yumurtaları kaynatıyoruz. Soyulan yumurtların içindeki zarı çıkartıp rndodan geçirip toz haline getiriyoruz. Taze sıkılmış meyve suyu veya süt eşliğinde her sabah alıyoruz.  Kemik erimesi için birde kür tarifi var.

10 adet kadar yıkanmış yumurta

50 adet limon

Bir avuç kekik

Bir avuç çörek otu ve bal

Limonları sıkıp yumurtaları bu suda 10 gün kadar bekletiyoruz. 10 gün sonra kabukları erimiş yumurtaları sarılarını ayırarak yumurta aklarını limon usuyla karıştırıyoruz. Kekik çörek otu ve balı ekleyerek karıştırıyoruz. Bu karışımı her gün düzenli olarak bir kahve fincanı içiyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

nineteen − twelve =