Yüksek Tansiyona Ne İyi Gelir?

0
265

Yüksek Tansiyona Ne İyi Gelir? Yüksek tansiyon sorununuz varsa bu konuyu ihmal etmemeniz ve hekiminizle yüksek tansiyonu kontrol altına almak üzere konuşmuş olmanız önemlidir. Yüksek tansiyon seviyeleri önce bazı yaşam şekli değişiklikleri ve son adım şeklinde de tansiyon hapları ile düzenlenir.

Yüksek Tansiyona Ne İyi Gelir?

rJmjVB 300x216 - Yüksek Tansiyona Ne İyi Gelir?
Yüksek Tansiyona Ne İyi Gelir?

İlaç tedavisinden önce yaşam şeklinizdeki düzenlemelerin ilaca ihtiyaç duyup duymadığınızı saptamade büyük önemi vardır.

Yüksek tansiyonu düzenlemek üzere çeşitli alışkanlıklarınızda yapacağınız değişiklikler veya edineceğiniz yeni alışkanlıklar ilaca ihtiyacınızı azaltabilir ya da ilaç kullanmadan da tansiyonunuzu normal seviyelerde tutmanıza yardımcı olabilir.

Önemli bir nokta, yüksek tansiyon hakkında tavsiyeleri uygulamak hekiminuzun tavsiye ettiği tedaviyi kendi kendinize yarıda bırakabileceğiniz, hekim söylemeden ilacınızı bırakabileceğiniz veya hekim denetiminü aksatabileceğiniz anlamına gelmemektedir. Yüksek tansiyon şikayeti kalp, böbrek gibi hayati organları etkileyebilen ve ihmal edilmemesi gereken bir konudur. Aşağıda yaşam şeklinizde yapabileceğiniz bazı değişiklikleri bulabilirsiniz.

Fazla Kilolardan Kurtulun

Genellikle kilo arttıkça tansiyon da yüksek seyretmeye başlar. Ortalama 5 kilo vermek genelde tansiyonu olumlu yönde etkiler. Fazla kilo oranına göre ne kadar kilo verebilirseniz tansiyon da o kadar düşecektir. Üstelik kilo vermek tansiyon ilaçlarının daha fazla işe yaramasını sağlar. Kaç kilo vermeniz gerektiğine hekiminizle beraber karar verebilirsiniz.

Fazla kiloların bilhassa bel çevresinde birikmiş olması tansiyon açısından önemli bir risk oluşturur. Erkeklerde 102 cm, kadınlarda ise 89 cm üzeri bel çevresi yüksek tansiyon açısından riskli kabul edilir.

Düzenli Egzersiz Yapın

Her gün yarım saat ile bir saat arasında yapılacak derli toplu egzersiz tansiyonun aşağı çekilmesinde son derece etkili olacaktır. Normalde pek dinamik olmayanlar birkaç hafta içerisinde olumlu sonuçları görebilirler. Hipertansiyon riski taşıyan kişiler egzersizle bu riski önleyebilirler. Hipertansiyon teşhisi konmuş kişiler ise derli toplu fiziksel etkinlik ile tansiyon ölçülerini güvenilir seviyelere çekebilirler.

Egzersiz programı hazırlarken kaçınmanız gereken hareketler var mı, kendinizi zorlamadan ne tür egzersizler yapabilirsiniz, bütün bu hususları hekiminuza danışabilirsiniz. Eğer çekinceleriniz varsa her gün 10 dakikalık bir yürüyüş ya da hafif tempolu bir kuvvet antrenmanı da yararlı olabilir.

Burada önemli olan hareketsiz günleri tek bir günde telafi etmeye çalışmamak olacaktır. Fiziksel etkinlikleri günlere yaymalı ve bir kere de bedeninuza çok fazla yüklenmemelisiniz. Bu tip aşırı yüklenmeler yarar yerine aksine sağlık açısından risk oluşturabilir.

Sağlıklı Beslenin

Beslenme şekli tansiyon üzerinde önemli farklar yaratır. Beslenmeniz tam tahıllar, meyve ve sebzeler ve düşük yağ oranlı süt ürünleri yönünden zengin olması gereklidir. Ayrıca doymuş yağ ve kolesterol zengini yiyeceklerden de kaçınmak, tatlı ve şeker tüketimine dikkat edilmelidir. Beslenme alışkanlıklarını değiştirmek basit değildir yalnız yüksek tansiyon açısından göz ardı edebileceğiniz bir konu da değildir. Doktorunuzdan uzak durmanız gereken yiyeceklerin listesini edinebilirsiniz.

Yeme günlüğü: Beslenme şeklinizi değiştirmeye karar verdiğinizde önce bir ‘yeme günlüğü’ tutmayı deneyebilirsiniz. Bir hafta boyunca her gün yediklerinizi liste durumunda yazın. Bu liste size tansiyon açısından hangi yanlışları yaptığınızı açıkça gösterebilir.

Potasyum: Potasyum, sodyumun tansiyon üzerindeki kötü etkisini azaltabilir. En iyi potasyum kaynağı ise tablet takviyeler yerine ıspanak, domates, patates, muz gibi sebze ve meyve türü yiyecekler olacaktır. Potasyum seviyeniz ile ilgili hekiminuza danışabilirsiniz.

Alışveriş: Abur cuburdan, katkı maddeli, trans veya doymuş yağ içeren yiyeceklerden, pastane işlerinden uzak durmakta zorlanıyorsanız, bu durumda en iyisi daha en başından bu ürünleri hiç almamaktır. Yiyecek alışverişine giderken bir liste hazırlayın ve markette bu listeye sadık kalıp, sakıncalı yiyeceklerin yanına hiç uğramamaya çalışın. Dışarıda yemek yerken de tıpkı alışverişte olduğu gibi oldukça kırmızı et, kızartma, tuz ve hamur işi içeren yemeklerden kaçının.

Mola: Alışık değilseniz sağlıklı beslenmeye geçiş süreci sizi zorlayabilir. Arada bir sevdiğiniz bir atıştırmalıkla ya da küçük bir porsiyon soslu yemekle kendinizi şımartabilirsiniz. Ancak bu şımarma anları çoğalmamalı, Aralıklar sıklaşmamalıdır. Ya da bir güne uzak durduğunuz bütün sakıncalı yiyecekleri sığdırmaya çalışmanız da kötü bir fikirdir.
Beslenmenizdeki Sodyum ve Tuz Miktarını Azaltınız.

Sodyumu az bir oranda bile azaltmanız, yüksek tansiyon dşayetlerinin düşmeye başlamasını sağlar. Günlük sodyum miktarını 2300 miligrama (ortalama 1 çay kaşığı tuz) düşürmeye çalışın. Sodyumu nasıl düşürebileceğinize gelince:

Her gün yediklerinizde ne miktarda tuzun bulunduğunı takip edin.
Yiyecek ve içecek satın alırken etiketlerini denetlerek ne kadar sodyum içerdiklerine bakın ve düşük sodyumlu ürünleri almaya özen gösterin.Patates cipsi, donmuş gıdalar, pastırma gibi işlenmiş yiyeceklerden kaçının.Yiyeceklerinize tuz ekmeyin. Yalnızca 1 çay kaşığı tuzda 2300 miligram sodyum bulunur. Tuz yerine yemeklerinizi baharatlarla tatlandırın.
Eğer tuzu ve tuzlu yiyecekleri bir anda kesemiyorsanız, yavaş yavaş azaltmaya başlayın. Zamanla ağız tadınız yeni duruma ayak uyduracaktır.

Alkollü İçeceklere Dikkat Edin

Alkol probleminuz varsa ve şayet bir anda alkol almayı bırakırsanız bu durum birkaç gün boyunca tansiyonunuzun yükselmesini tetikleyebilir. Alkolü bırakmaya karar verdiyseniz hekiminizle bunu yavaş yavaş yapmak üzere konuşmalı ve süreyi bir iki haftaya yaymalısınız.

Yüksek tansiyon şikayeti olanların ‘felekten bir gece çalmak‘ gibi bir lüksleri olmamalıdır. Günde 4 kadeh veya üzeri alkollü içecek içmeleri tansiyonlarının aniden ve çok fazla oranda yükselmesine yol açabilir.

Alkol problemu olmayan kişilerin özel günlerde bir kadeh alkollü içki içmeleri tansiyona zarar vermeyebilir. Ancak yine de ilk önce konuyu hekiminizle konuşup alkol konusu ile ilgili sizin durumunuz ile ilgili kanaatlerini almanız en doğrusudur.

Sigara ve Tütünden Uzak Durun

Sigaranın bütün zararları bir yana, bir sigara içtikten sonraki bir saat boyunca tansiyonunuz önemli miktarda yükselebilir. Gün boyu sigara içmek tansiyonunuzun da gün boyu yüksek seyretmesi demektir.

Sadece sigara içmemek de yeterli değildir. Sigara dumanına maruz kalmak da hem yüksek tansiyon hem de kalp hastalığı açısından risk doğurur.

Kafeini Azaltın

Kafeinin yüksek tansiyon üzerindeki etkisi hala tartışmalıdır. Kafeinli içecekler tansiyon dşayetlerinde geçici olarak ani bir artışa yol açabilir yalnız bu etki geçici mi yoksa uzun dönemde tansiyonu etkiler mi net olarak bilinmemektedir.

Kafeinin tansiyonunuz üzerindeki etkisini görmek için bir fincan kahve veya diğer bir kafeinli içecek içtikten sonra yarım saat içerisinde tansiyonunuz ölçün. Eğer tansiyonunuz her zamankine göre 5 ila 10 mm Hg oranında artmışsa kafeinin tansiyonunuzu yükselttiğini düşünebilirsiniz.

Stresten Kaçının

Stres ve kaygı geçici olarak tansiyonu yükseltebilir. Yaşamınızdaki gerilim kaynakları ve bunları nasıl eleyebileceğiniz konusunu ciddi olarak ele almanız gerekiyor. Stres yalnızca tansiyonun değil birçok sağlık problemin da tetikleyicileri arasındadır. Stresi tamamıyla hayatınızdan çıkarmanız mümkün olmayabilir ancak en azından nefes egzersizi, yoga, meditasyon, hobi aynısı gerilimle baş etme tekniklerine hayatınızda yer açabilirsiniz.

Yüksek tansiyon şikayeti olanların mümkünse evde bir tansiyon aleti bulundurarak tansiyon dşayetlerini takip etmeleri tavsiyelir. Tansiyon kontrol altına alınana dek hekim kontrolleri aksatılmamalıdır. Yüksek tansiyon problemu olan kişilerin çevrelerinden destek istemeleri de önemlidir. Yemeklerinize dikkat etmeniz, gerilim seviyenizi kontrol etmeniz veya sigarasız bir ortamda bulunmanız gibi birçok başlıkta yakınlarınızın desteği işleri basitlaştıracaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz