Yılbaşında Beslenme Nasıl Olmalıdır?

0
327

Yılbaşında Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Yeni Yıl Beslenme - Yılbaşında Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Her yıl olduğu gibi yılbaşları bütün aileyi ve yakın arkadaşları bir araya getiren özel günlerden bir tanesidir. Bu günde özellikle herkesin yediğine içtiğine biraz daha az dikkat etmesi ve yapılan ağır yemekler sonraki günler için pek de iyi olmamaktadır. Yılbaşında misafirleriniz olacağı için yapacağınız yemeklere başlamadan önce yazımızı bir okuyun deriz.

Öncelikle yılbaşlarının vazgeçilmezi olan hindi etleri besin değerleri yüksek olan yiyeceklerdendir. Hindi ile yapılan yemeklerin yanına vücudun kendini dengeleyebilmesine yardımcı olacak yemekleri ya da içecekleri de hazırlamanızı tavsiye ederiz. Bu yüzden yılbaşında beslenme konusunda biraz dikkat etmeniz gerekmektedir. Hindi ile yapılan yemeklerin yanına alkol yerine ayran ya da şalgam suyu gibi içecekleri eklemenizi de önermekteyiz.

Bu konudaki bir diğer unsur ise yılbaşlarının vermiş olduğu heyecan ve arkadaşların bir araya gelmesinden kaynaklı olan aşırı alkol tüketimidir. Alkolün hiçbir bünyede faydalı olduğu söylenemez ve aşırı alımında vücut dengesinin bozulacağı da aşikardır. Bundan dolayı alkol yılbaşında alkol tüketen bireylerin sarhoş olma raddesine kadar alkol tüketmemelerini ya da kahve gibi uyarıcılar ile vücut dengesini korumalarını öneriyoruz.

Bütün bunlara ek olarak tüketilen aperatif ve cips gibi ürünlerde vücudunuzun dengesini bozabilir. Özellikle aşırı miktarda yenen cips, kuruyemiş ve bu gibi ürünler midenizi rahatsız edecek ve bütün bunlara birde içecekler karıştığında sizin için pek de sağlıklı olmayacaktır. Bu yüzden daha az ve düzenli yemeye çalışmak yararınıza olacaktır.

 Yılbaşında beslenme konusunda dikkat edilmesi gerekenler?

Yılbaşı gecelerinin ahengine kapılıp kendiniz yiyecek ve içeceklere kaptırmanız olağan bir durumdur ancak bu durumun önüne geçmekte sizin elinizdedir. Daha dikkatli besin tüketerek bu gecenin sizler için bir kabusa dönüşmesini engelleyebilirsiniz. Arkadaşlarınızla yeni yılın coşkusunu kutlarken ağrılar sızılar içerisinde bir kenarda oturmayı istemeyeceğinizden yediklerinize özen göstererek doyasıya eğlenebilir ve yeni yılı heyecanla bekleyebilirsiniz.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz