Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir?

0
221

Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir? Yeşil çay da doğanın bize sunduğu eşsiz bir bitki türüdür. Etkili bir içecek olarak tüketilen yeşil çay sıcak suda distile edilerek tüketilir.

Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir?

yesil cay faydalari ve zararlari 9870 - Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir?
Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir?

Yeşil Çay Tarihi

Yeşil çayın tarihi aslında M.Ö 3000 yılına kadar dayanmaktadır. O zamanlarda yeşil çayın içilebilen bir şey olduğu hissine ise Çin İmparatorluğunda yeşil çay yaprağının kaynayan suya düşmesi ve o suyun da hatayla içilmesi sonucunda varılmıştır. Bu tesadüf sayesinde Yeşil çayın sıcak su içerisinde ekstre halinde tüketimi günümüze kadar gelmiş ve yaygınlaşmıştır.

yeşilçay - Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir?

Yeşil çayın faydalarına geldiğimizde de en önde ve yaklaşık 15-20 yıldır da sırf bu sebepten tüketiminin hızla arttığı kansere karşı etkisidir. Kanser hücrelerinin vücutta varlığına engel olan kanser hücrelerinin üremelerini önleyen yeşil çay bu konuda çok etkilidir. Antioksidan etkisi ile vücuttaki zehirli toksinleri yok eden ve hemen vücuttan uzaklaştıran bir etkiye sahiptir. Kanser hücrelerine de bu şekilde etki gösterir ve onların vücutta yer edinmelerini ve çoğalmalarını engeller.

Yeşil çayın kolesterolü ve tansiyonu düşürücü etkisi en eski zamanlarda farkedilen etkidir. İlk önce bu amaç için kullanılan yeşil çay kanda akış düzeni sağlamış kolesterol ve tansiyonu düşüren bir etki göstermiştir. Aynı zamanda kan basıncını düşüren bir etki ve kalbe iyi gelen etkileri ile de yaşam dostu en iyi çaylardan biridir.

Yeşil çayın son 5 yıldaki popülerliğinin asıl nedeni ise zayıflamak için çok sık tüketmeleridir. Vücutta kan dolaşımını hızlandırarak vücut metabolizmasını kontrole alıp hız kazandırır ve yağ yakımı konusunda da oldukça etkilidir. Kilo verme konusunda ciddi bir şekilde düzenli kullanım şartlarında olumlu sonuçlar alınır. Metabolizma hızlanmasını sağlayarak bu etkiyi oluşturur. Aynı zamanda bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Diş eti hastalıklarına ve diş çürüklerine iyi gelir. Yeşil çayın bu faydaları üzerinde antioksidan özelliğinin de etkisi büyüktür.

Sonuç olarak her gün bir fincan yeşil çay tüketimi sağlık açısından oldukça faydalıdır ve zinde kalmanızı sağlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here