Yeni Doğmuş Bebekler İçin Sağlık Kontrolleri

0
113

Yeni Doğmuş Bebekler İçin Sağlık Kontrolleri Dokuz ay süren heyecanlı ve uzun bekleyişin normal doğum ya da sezaryen doğum yöntemiyle sona ermesi ile bebek dünyaya gözünü açmıştır.

Yeni Doğmuş Bebekler İçin Sağlık Kontrolleri

Yeni Doğmuş Bebekler İçin Sağlık Kontrolleri
Yeni Doğmuş Bebekler İçin Sağlık Kontrolleri

Doğum sürecinden sonra; anne ve bebeğin sağlık kontrolleri başlamaktadır. Doğum gerçekleştikten sonra doğan bebeğin anneye bağımlı olmasını sağlayan kordon kesilir. Kordon kesildiği andan itibaren bebeğin kan dolaşımının değişmesiyle birlikte akciğerler solunum görevini yerine getirmeye başlar.

Yenidoğan Apgar Testi ve Değerlendirilme Puanları

Doğumdan sonraki 1. ve 5. dakikalarda bebeğe apgar skoru adı verilen bir test uygulanır. Bu test, yenidoğan bebeğin genel durumu ve gelişimiyle ilgili bilgi vererek, yapılan kontrol ile acil bir müdahale gerekip gerekmediğine karar verilmesine yardımcı olur. Apgar testinde; solunum şekline, kalp atım hızına, cilt rengine, bebeğin hareketlilik ve verdiği reflekslere göre değerlendirme yapılır. Bu test sonucunda yapılan değerlendirmelere göre;

7 ile 10 arasındaki oran bebeğin durumunun iyi ya da mükemmel olduğunu,

4 ile 6 arasındaki oran bebeğin durumunun orta olduğunu,

4 ve 4’ün altında ise bebeğin durumunun kötü olduğu kabul edilir ve acil müdahale edilmesine karar verilir.

Yenidoğan Bebeğin İlk Aşı ve Muayeneleri

Yapılan kontrollerden sonra yenidoğan bebeğe, gözlerinde oluşabilecek herhangi bir göz enfeksiyonu için antiseptik göz damlası damlatılır ve anne sütünde olmayan K vitamini ağız yolu ile damlatılarak bebeğe verilir. Ve önemli aşılardan biri olan Hepatit B aşısının ilk dozu hastanede yapılır.

Yapılan işlemlerden sonra bebek, bakım odasına alınarak kilo, boy ve baş çevresi ölçümü yapılır ve ayak izinin de alınması ile dosyasına kaydedilerek ilk sağlık kontrolleri bitmiş olur. Genellikle doğumun ikinci günü yapılan işitme testi ile bebek tekrar muayeneye alınır ve işitme testinin sonucuna göre gerekirse gün verilerek bebek, yeni bir test için tekrar kontrole çağırılır. Doğumun ikinci günü genel muayene için gelen Çocuk Doktoru; üreme organı (idrar ve gaitasının yapıp yapmadığı sorarak) muayenesi, solunum muayenesi yapar, bacak ve kolların hareketlilik ve reflekslerine bakar ve son olarak emme sıklığını sorarak kontrol eder.

Hastane Sonrası Yenidoğan Bebeğin Sağlık Kontrol Süreci

Hastaneden çıktıktan sonraki geçen süreçte; doğumun olduğu tarihten itibaren ilk bir hafta içinde bebek, bağlı olduğu Aile Sağlığı Merkezine kontrol ve kayıt için götürülür. Bebeğin kayıt işlemi yapıldıktan sonra görevli Ebe tarafından genel izlemi (boy, kilo ve baş çevresi ölçümü) yapılır. İlk İzlem değerlendirilmesinden sonra Ebe tarafından verilen tarihlerde tekrar aşı ve genel kontrol işlemleri devam eder.

“Yeni Doğan Bebeklerde Genel Sağlık Problemleri” Başlıklı Makaleyi Okuyabilirsiniz.

Yeni Doğan Bebeklerde Genel Sağlık Problemleri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

fifteen + 9 =