Ana Sayfa Sağlık Yazın Çocuk Giyiminde Nelere Dikkat Etmeli?

Yazın Çocuk Giyiminde Nelere Dikkat Etmeli?

0
256

Yazın Çocuk Giyiminde Nelere Dikkat Etmeli?

bebek kiyafetleri alirken nelere dikkat edilmeli  - Yazın Çocuk Giyiminde Nelere Dikkat Etmeli?

Yaz Sıcaklarında Çocukların Kıyafetlerine De Dikkat Edin

Ilık bir bahar mevsiminin ardından yaz kapıya dayandığında kadın erkek çoluk çocuk kıyafetlerde de değişiklikler olur. İlkbahar mevsiminin dengesiz, gecesi gündüzüne benzemeyen, kimi zaman serin kimi zaman da sıcak geçen, ne giyileceğinin tam olarak kestirilemediği günlerinin ardından gelen yaz mevsimiyle kıyafetlerde de bir rahatlama yaşanır.

Soğuk geçen kış aylarının ardından yaz aylarında sıcaklıkların artması, bunaltıcı sıcaklarda daha çok terlenmesi nedeniyle oluşan su kaybı, büyükleri etkilediği gibi çocukları da etkilemektedir. Bu nedenle tıpkı diğer mevsimlere göre çok daha ince giyinen yetişkinler gibi çocukların kıyafetlerinde de bir takım özelliklere dikkat etmek gerekir.

Gıdalardaki son kullanma tarihleri gibi kıyafetlerin de içeriğine bakın

İster çocuklar ister de büyükler için olsun, kıyafetlerdeki içerikler sağlık açısından son derece önemlidir. Tıpkı gıda ürünlerinde son kullanma tarihine bakılmasında hayati önem varsa, kıyafetlerde de içerik o derece önem arz etmektedir. Sentetik, doğal olmayan ve içeriğinde yoğun naylon bulunan kıyafetler sadece yaz aylarında değil, kış aylarında dahi insanları hasta etmeye yeter de artar bile.

Cildin sağlıklı bir şekilde nefes alıp vermesini engelleyen, terlerin buharlaşmasına olanak tanımayan sentetik kumaşların alerji yapma olasılığı da çok yüksektir. Ayrıca isilik olarak da bilinen vücutta döküntülerin oluşmasındaki nedenlerin başında da sentetik içeriği yüksek kıyafetler gelmektedir.

Bu nedenle kıyafet seçerken kullanılan kumaş içeriğini iyi okumak en yararlı işlerden biri olacaktır.

yazin cocuk giyiminde nelere dikkat etmeli  - Yazın Çocuk Giyiminde Nelere Dikkat Etmeli?        

 Mümkün olduğunca pamuklu kıyafetler tercih edin

Çocukların yaz mevsimini en sağlıklı şekilde atlatabilmesi için kıyafetlerde mümkün olduğunca pamuk içeriğine dikkat edin. Pamuklu kumaşlar teri daha iyi emecektir. Bu nedenle yaz sıcaklarında mümkünse yüzde 100 pamuktan yapılmış kıyafetler giyilmesinde yarar vardır. İçeriğinde polyester, akrilik ve naylon gibi iplik dokumaları bulunan kıyafetler sağlık açısından pek çok zararı da beraberinde getirir.

Koşup oynadıkları, daha hareketli oldukları için büyüklere nazaran daha çok terleme problemi yaşayabilen çocukların likralı, kumaşının içeriğinde naylon ve türevleri gibi malzemeler bulunan kıyafetleri giymeleri, yaz aylarını en sağlıklı şekilde atlatmalarına imkan vermeyecektir çünkü yukarıda saydığımız kumaş türleri, teri emmediği gibi büyük küçük tüm insanların daha da terlemesine neden olur.

Terletmeyen diğer kumaşlar da iş görür

Pamuk kıyafetlerin yanı sıra bazı kumaşlar da terlemeyi engelleyerek vücudun rahat bir şekilde nefes almasını sağlar. Bunlardan biri de şile bezi. Genellikle kız çocukları olsa da erkek çocuklar için de kullanılabilen şile bezinden yapılan kıyafetler de çocukları enerjilerini atarken yoğun olarak yaşadıkları terlemeye çözüm olacaktır.

Tıpkı şile bezi gibi keten de yaz aylarında tercih edilebilecek kumaş dokuma örnekleri arasında yer almaktadır. Tek kusuru genellikle çok çabuk kırışması olan keten kumaşlar, doğallığıyla da tercih edilen ürünler arasında yer almaktadır.

Bol ve ince kıyafetler seçin

Yaz aylarında çocuklarınızı ve hatta bebeklerinizi giydirirken, sıcak soğuk konusunda onların vücutlarının sizinkilerden farklı olduğunu düşünmeyin. Bir yaz günü doğan bebeğin kat kat, kalın kıyafetlerle giydirilmesi onun sağlığı açısından yararlı değil, aksine zararlıdır. Bu açıdan düşünüldüğünde tıpkı kendiniz için tercih ettiğiniz gibi çocuklarınız için de mümkün olduğunca bol ve ince dokunmuş kıyafetleri seçmekte yarar bulunmaktadır. Bol ve ince kumaşlı kıyafetler çocukların terlemelerini azaltacak, derinin nefes almasını sağlayacak ve teri emen kumaşlar sayesinde çocuğunuz için pek çok hastalığın da sebebi terden kurtulmuş olacaksınız.

Sadece ince kıyafetler de yaz aylarında çocukların nasıl kıyafetler giyilmesi için yeterli değildir. Çocuklar için tercih edilen kıyafetlerin bol olması da daha az tere maruz kalınacağı anlamına gelmektedir.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz