Kalp, vücudun kan dolaşımını ve oksijen taşınmasını sağlayan ve insan vücudunun sağlığı için olmazsa olmaz bir organdır. İnsan vücudunun motoru olarak da görebiliriz. Bir günde ortalama 7500 litre kan pompalayan kalp, iyi bakılmadığı zaman bozulabilir ve verimi düşer. Bu duruma kalp yetmezliği denir. Kalp yetmezliği vakasında kalp nakli gerekebilir. Ancak nakil yapılabilecek sağlam kalp bulmak oldukça zordur. 21.yüzyılın başında geliştirilen yapay kalp, nakil bekleyen insanların imdadına yetişmiştir.

Yapay Kalp Nedir - Yapay Kalp Nedir? İşleyişi Nasıldır?

 YAPAY KALBİN İŞLEYİŞİ;

Yapay kalp çeşitli parçalardan oluşmaktadır. Bunlar; hidrolik pompa, kapı valfi, kablosuz enerji transfer sistemi, dahili batarya, harici batarya ve kontrolör olarak sıralanır. Hidrolik pompa yapay kalbin içinde motor basıncı üretmek için dakikada 10000 dönüş yapabilmektedir. Harici batarya yapay kalbi 4-5 saat çalıştırabilecek enerji sağlayabilir. Dahili batarya ise hasta yıkanmak vb. aktiviteler için harici bataryayı çıkarmak zorunda kaldığında 30-45 dakikalık enerji kaynağında sahiptir. Kontrolör de hastanın karın duvarına tutturulur ve yapay kalbin durumunu kontrol eder. Genellikle titanyum ve plastik karışımından imal edilen yapay kalp, yaklaşık 0.9 kg ağırlığındadır. Yapay kalbin bağlantısı 4 farklı yere yapılır; sağ atrium, sol atrium, aort ve pulmonar arter. Yapay kalbin nakli oldukça zordur ve uzun süren bir ameliyattır.

Günümüz teknolojisinin insanlara sağlık açısından önemli buluşlarından biri olan yapay kalp sayesinde insanların kalp nakli için artık sıra beklemesine gerek kalmamıştır. Vakit kaybını engelleyen yapay kalbin masrafları oldukça fazladır ve karşılanması insanları maddi olarak epey zorlayabilir. Sonuç olarak; insan vücudunun en önemli organı olan kalp için yetmezlik vb. zorluklarda insanlara kolaylık sağlayan yapay kalp için olumlu şeyler söylenmekte ve çoğu hastanın derdine derman olmaktadır. Ancak 0 fayda sağladığı söylenemez çünkü bazı yapay kalp kullanan hastaların hayatını kaybettiği görülmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here