Ana Sayfa Sağlık Yanık Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yanık Tedavisi Nasıl Yapılır?

0
383

Yanık Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yanık Tedavisi Nasıl Yapılır - Yanık Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yanığın birçok çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi, hafif yanık dediğimiz, birinci dereceden yanıklardır. Bu türlü yanıklar kişinin sinir hücrelerine ve derinin alt bölgelerine zarar vermez. İkinci derece yanıklar, derinin üzerindeki kızarıklıklar ve su toplaması ile kendisini gösterir. İleri derecede ki yanıkları üçüncü ve dördüncü derece yanıklar olarak sınıflandırabiliriz. Bu tür yanıklar sağlık açısından oldukça önemlidir. Yanık derecesine göre tedavi hemen uygulanırsa, sağlık açısından daha pozitif yönlü bir durum söz konusu olur.

 Yanık Tedavisinde Alınabilecek İlk Önlemler

Hafif yanıklarda, yanan bölge soğuk su altında yaklaşık 10-15 dakika bekletilmesi o bölgede oluşan ağrının geçmesine sebebiyet verebilir. Eğer yanığın ağrısı geçmiyorsa, eczanelerde satılan yanık merhemleri, tedavi için elverişli olabilir. Fakat burada önemli bir husus söz konusudur. Yanığın olduğu bölgeye vazelin ile müdahale edilmesi iyi değildir. Bunun sebebi vazelin derinin nefes almasını engelleyerek tedavi süresini uzatır.

 Yanık Tedavisinde Kaçınılması Gereken Unsurlar

Eğer yanık olan bölge su toplamışsa, bunlar patlatılmamalıdır ve bu bölge özenle muhafaza edilmelidir. Eğer yanığa yapışmış herhangi bir cisim varsa, bu cisimler çıkartılmamalıdır ve ilk yardım servisinin gelmesi beklenmelidir.

 Ne Durumlarda Doktora Gidilmeli?

Eğer yanıkta enfeksiyon söz konusu ise, zaman kaybetmeden doktor ile görüşülmeli ve gerekli olan tedavi süreci başlatılmalıdır. Üçüncü ve dördüncü derece yanıklar insan sağlığı açısından çok ciddi bir sorun olduğu için, hemen doktor tarafından bu yanıklar tespit edilmelidir. Bir diğer konu ise, eğer bu yanıklar elektrik, kimyasal veya ciddi bir yangından kaynaklı meydana gelmişse, acilen kişinin doktora götürülmesi gerekir. Aksi takdirde ölümcül ve çok tehlikeli sonuçlara sebebiyet verilebilir. Aynı zamanda yanığın derinliği, o bölgede meydana gelecek ciddi komplikasyonların habercisidir. Eğer yanık çok derin görünüyorsa, deri üzerinde yanık izinin kalması olasıdır. Bunlardan ötürü bir profesyonel kişiye o bölgeyi göstermek, durumdaki ciddiyeti indirgemiş olur.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz