Wilson Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

0
282

Wilson Hastalığı Nedir?

 Wilson hastalığı, vücutta başta karaciğer, pankreas, böbrek, beyin, göz korneası ve kemik iliği olmak üzere çeşitli organlarda bakır birikmesiyle görülen ve her 100.000 kişiden 1 ila 4’ünde rastlanan ve nadir görülen kalıtsal bir hastalıktır. Hastalığın nedeni olan bakır birçok besinde bulunan bir metaldir. Vücudumuz sağlıklı olması için az miktarda bakır yeterlidir. Normalde vücut fazla bakırı vücuttan atar ama Wilson hastaları bakırı vücuttan atamaz ve özellikle karaciğer, beyin, kornea ve böbreklerde birikir. Wilson hastalığı, adını hastalığı 1912 yılında ilk kez tanımlayan Dr.Samuel Alexander Kinnier Wilson’dan almaktadır.

Hastalığın Belirtileri

Wilson hastalığında, genetik bozukluk doğuştan olmasında rağmen fazla bakırın vücuda etkisi ve sağlığa zarar verici boyutlara ulaşması yıllar sürebilir. Belirtiler öncelikle karaciğerde başlar. Fazla bakırın karaciğere etkisi, karaciğer iltihabına ve buna bağlı olarak sarılık, kusma ve karın bölgesinde ağrılara neden olur. Müdahale edilmezse siroz ve akabinde karaciğer yetmezliğiyle sonuçlanır. Wilson hastalığı, beyinde de etkilerini gösterebilir. Hareketlerde yavaşlama, konuşmada zorlanma, yutkunmada güçlük, baş ağrıları gibi belirtileri olabilir. Ayrıca korneada da kendini göstermesi de mümkündür ve bakırın birikmesi sonucu kornea tabakasında kayser-fleischer halkası denen renk değişikliği meydana gelir.

 Tedavisi

Hastalığın tedavisinde amaç öncelikle vücuttaki bakır depolarının ve bakır emiliminin azaltılmasıdır. Bu nedenle hastaların çikolata, kakao, kuruyemiş, beyin, böbrek gibi bakır yönünden zengin gıdalardan kaçınması gerekir. Gıdaların bakır içermeyen kaplarda pişirilmesi önemlidir. Wilson hastalarının, içme sularının içeriğine bakarak, yüksek bakır içeren suları tüketmemesi gereklidir. İlaç tedavisi olarak penisilamin ve trientine hydrochloride etkilidir. Tedaviye erken başlamak önemlidir. Ayrıca karaciğer transplantasyonu, kesin tedavi olması bakımından en etkin tedavi türüdür. Fakat transplantasyon sonrası çıkabilecek sağlık sorunları ve donör yetersizliği sebebiyle bu yöntem sınırlı sayıda uygulanabilmektedir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

sixteen + 17 =