Uykusuzluk günümüzde insanlarda en fazla görülen sorunlardan bir tanesi. Uykusuzluğu tetikleyen pek çok sebep olabilir. Bu sebepler sağlıkla ilgili problemler olabileceği gibi aynı zamanda psikolojik problemler olarak da görülebilir. Uykusuzluğa çare olan gıdaları deneyerek bu problemden kurtulmak mümkün.

uykusuzluk01 - Uykusuzluğa Çare Olan Gıdalar

Uykusuzlukla ilgili çok fazla ilaç mevcut. Ancak en iyi yöntem her zaman olduğu gibi doğal yöntemlerle bunun üstesinden gelmek. Üstelik bunu evde kendi başınıza da yapmanız mümkün. Uykusuzluğa çare olan en önemli bitkilerin başında Papatya gelmekte. Doğada oldukça fazla bulunabilen papatya ile uykusuzluğunuza son vermek mümkün. Yapılan araştırmalarda papatya çayı içen insanların kısa bir süre içerisinde en kısası 90 dakika olan uykulara daldıkları gözlemlenmiştir. Bununla birlikte papatya çayının yatıştırıcı bir etkisi de olduğundan stres altındaki insanları rahatlatmak için önemli bir bitkidir.

Tarçın Tüketmek Önemli

Uykusuzluğa çare olan gıdalar arasında diğer bir önemli gıda ise tarçındır. Tarçın kan şekeri seviyesini düşürmede etkilidir. Yatmadan önce içeceğini papatya çayının içine bir miktar tarçın koyarak uzun ve sağlıklı bir uyku çekebilirsiniz. Papatya çayının içerisine tarçından başka şeker gibi tatlandırıcı maddeler koymayınız. Eğer evinizde tarçın bitmişse sade şekilde tüketiniz.

uykusuzluk03 1024x544 - Uykusuzluğa Çare Olan Gıdalar

Zencefil de uykusuzluğa çare olan gıdalar arasındadır. Tıpkı tarçın gibi papatya çayının içerisine karıştırılıp tüketilebilir. Ancak tarçınla birlikte kullanılmaması gerekmekte. İçerdiği gingerol maddesi sayesinde mide hareketlerini düzenler ve sindirimi kolaylaştırır. Eğer mide sorunları yaşıyor ve sık sık bu sebeple uyanmak zorunda kalıyorsanız zencefil ile bu durumun üstesinden gelebilirsiniz. Zencefil mide kaynaklı uykusuzluk problemi yaşayanlar için önemli bir gıdadır.

uykusuzluk02 1024x576 - Uykusuzluğa Çare Olan Gıdalar

Uzmanlar yaptıkları araştırmalarda vücutta bulunan C vitamini eksikliğinin de uykusuzluğa yol açtığı kanısına varmışlardır. Bu yüzden C vitamini ihtiva eden meyveleri tüketmek de uykusuzluk problemini ortadan kaldıracaktır. Özellikle yatmadan 1 saat önce tüketilen bir portakal ya da 3 mandalina rahat bir uykuyu da beraberinde getirecektir. Ancak midenin hazmetmesine fırsat vermek için bu meyveleri tükettikten sonra hemen uyumamak gerekmekte. Eğer ağır bir yemek yenmişse en erken iki saat sonra uyunmalıdır. Bu da uykusuzluğa sebep olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here