Ana Sayfa Sağlık Uyku Problemi Yaşayanların Yapması Gerekenler

Uyku Problemi Yaşayanların Yapması Gerekenler

0
247

Uyku Problemi Yaşayanların Yapması Gerekenler

Eğer geceleri uyumakta güçlük çekiyorsanız ve sabaha karşı ancak uykuya dalabiliyorsanız sizler için birkaç önerimiz olacak bu şekilde sizleri gece kuşu olmaktan kurtulmanıza yardımcı olmaya çalışacağız.

uyku problemleri - Uyku Problemi Yaşayanların Yapması GerekenlerÖncelikle bir sabah ritüeli oluşturmanız gerekiyor yani gece 1 de ya da 4’te uyudunuz hiç fark etmiyor sabah uyanmanız gereken saatte uyanmanız gerekiyor ve bunu asla bozmadan günlerce devam ettirmeniz lazım bu şekilde akşamları da vücut artık belirli bir saatte uyumak isteyecektir. İlk denemeniz başarılı olmayabilir ancak bu şekilde kesin bir sonuç alacağınızı unutmamanız ve denemeniz gerekiyor. Zorlu olabilir ancak bir şekilde uyandınız artık yatağa gitmek sizin bu düzeni sağlamanıza yardımcı olmayacaktır o yüzden bir şekilde uyanık kalmak için mücadele etmeniz gerekiyor mesela bir kahve o an için oldukça gerçekçi bir çözüm olacaktır. Artık sabah erken bir saatte kalkmayı ve uyanık kalmayı başardığınız zaman önemli ölçüde yolu yarılamış olacaksınız.

Sabah erken kalkmayı başardıktan sonra gün içerisinde de uymanız gereken düzenler olacaktır. Öğleden sonra çok fazla karbonhidrat tüketimi uykunuzu kaçırmanızı sağlayacaktır o yüzden öğle yemeklerinizi seçerken dikkat etmeniz gerekiyor. Kahvaltı dışında karbonhidrat tüketimi yapmamaya özen gösterin.

Sabah düzenini kurduktan sonra sıra şimdi akşam ritüelini oluşturmaya geldi. Sabahları erken kalktığınız için artık ister istemez bir şekilde saat çok geç olmadan yatmak isteyeceksiniz ancak bazı şeyler bunun önüne geçebilir ve düzeninizi bozabilir. O yüzden yatağa girmeden yapmanız gerekenleri biran önce bitirmeniz gerekiyor, ütü ya da tıraş olmak bunlardan bazıları. Yatağa biraz erken girmeye özen gösterin mesela yarım saat önce girebilirsiniz ve kendinize bu şekilde kitap okuma alışkanlığıda kazandırabilirsiniz. Akşam yemeğinde ayran içmek uykunuzu gelmesine yardımcı olacaktır yine bu şekilde bazı taktiklerden yararlanabilirsiniz. Eğer her şeye rağmen uykunuz gelmiyor ya da uyuduktan belirli bir süre sonra tekrar uyanıyorsanız uyuduğunuz alan ile ilgili düzenlemeler yapmanız gerekiyor olabilir.

Yine teknolojide uyku problemi yaşayanların en büyük düşmanıdır. Televizyon bir anda gece yarısı olmasına neden olabilir, yine yatakta telefon kullanımı olmamalıdır.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz