Uyku Apnesi Hayatınızı Riske Atıyor

0
196

Uyku Apnesi Hayatınızı Riske Atıyor

Uyku Apnesi Hayatınızı Riske Atıyor - Uyku Apnesi Hayatınızı Riske Atıyor
Uyku Apnesi Hayatınızı Riske Atıyor

Uyku esnasında solunumun 5-10 saniyeden fazla durmasına uyku apnesi denir. Solunum durması herhangi bir nedenle olabilir. Üst solunum yolu darlıkları, fazla kilolar solunum yolunun daralmasına neden olabilir. Bu sebeple uyku esnasında geçicide olsa solunum durur ve kandaki oksijen seviyesi düşer.

Kandaki oksijen seviyesi düştüğü için kalp ve akciğer daha fazla çalışıp oksijen eksikliğini doldurmaya çalışır. Kişide çarpıntı ve tansiyon yüksekliği oluşur, beyin kandaki oksijen düşüklüğünü anladığında kişiyi uyandırır ve solunum normale döner. Uyku apnesinin ciddiyetini küçümsememek gerekir. Uyku apnesi İnmelerin ve gece kalp krizlerinin en çok sebebidir. Uyku apnesi tehlikesi büyük bir rahatsızlıktır.

Taşıdığı riskler

Uyku sırasında saatte 5 defadan fazla tekrarlanan uyku apnesi anormaldir. Uyku esnasında apne sayısı arttıkça vücudun oksijensiz kalma süreside artar bu durum ise hayati bir risk taşır. Uyku apnesi olan kişi uyku apnesi nedenleri ile bağlantısından uykusunu tam alamamış hisseder, bitmeyen yorgunluk, aşırı sinirlilik ve gündüz uyuma eğilimi sergiler.

Rahat uyumak için gerekli durumlar

-Kilo: kilo vermek belirtileri hafifletiyor. Fakat ileri düzey hastalığı bulunan kişilerde metabolizma bozuklukları nedeni ile kilo veremedikleri biliniyor.

-Alkol: Uykudan önce alkol alınmamalıdır. Alkol kullanımı uyku apnesi süresini ve sıklığını arttırır.

-Uyku hapları: Uyku hapları da alkol ile aynı etkiyi gösterir.

-Yatma pozisyonu: Bazı uyku apnesi olan hastalarda solunum durması sadece sırt üstü uyurlarken görülür. Sırta yastık koyarak ya da yan tarafına doğru uyumasını sağlamak faydalıdır.

Tedavi

Tedavi için kişinin fiziksel özellikleri önem taşır. CPAP yöntemi ile genelde çözülen bir tedavi uygulanır. Bir hava kompresörü ile burundan hava verilir. Bu sayede üst solunum yolları açık tutulur. Burun kemiğinde ve ya kıkırdağındaki eğrilik, sinüzit, geniz eti ve küçük dilin sarkıklığı gibi durumlarda cerrahi müdahale gereklidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz