Travma Nedir ? Strese Karşı Neler Yapılabilir?

0
276

stres1 - Travma Nedir ? Strese Karşı Neler Yapılabilir?

Travma Nedir ?

Bireyler stresle ilgili olarak günlük işleyişten farklı , beklenmedik bir şekilde meydana gelen , dehşet , kaygı ve panik yaratan , bireyin olayları anlamlandırma süreçlerini bozan travma adı verilen sonuçları yaşayabilmektedir. Ciddi kazalar , tecavüz , deprem ve benzeri yıkıcı doğa olayları , saldırıya uğrama gibi olaylar bu duruma örnektir. Büyük çaplı olaylar bireyde travma yaratan olay ve durumlar sonrasında bireyler travma sonrası stres bozukluğu denilen bir çeşit psikolojik bozukluk yaşayabilirler. Birey , bu olaya ait izleri gün içinde geri dönüşlerle , rüyalar ve kâbuslar yoluyla yeniden hatırlayabilir.Birey normal olarak görünse de , olayın üzerinden uzun zaman geçse de olaya ilişkin psikolojik belirtileri yaşayabilir. Bazı zamanlarda durumun düzelmesi çok uzun yıllar sürebilmektedir. Bu süreci atlatabilmek , hastanın ailesinin yakınlarının duygusal desteği ve uzmanların vereceği psikolojik yardım ile sağlanır.

654547 620x413 - Travma Nedir ? Strese Karşı Neler Yapılabilir?

Ciddi travma yaratan olayların yanında bireyler gün içersinde daha kolay başa çıkabilecekleri stres oluşturan , değişik yoğunlukta bir çok olayla karşılaşabilir. Trafikte sinirlenmek , üzerinize yemek dökmeniz , arkadaşlarınızla kavga etmeniz , tam işinizi yetiştirmeye çalışırken bilgisayarınızın bozulması gibi bir çok olay günlük yaşantımızda karşılaşacağımız olaylardır.

Strese Karşı Neler Yapılabilir?

Bu olaylar karşılığında bireyin daha donanımlı olması için bedensel sağlığına dikkat etmesi gerekmektedir. Sağlıklı beslenme alışkanlığı  , zararlı gıdalardan uzak durma , fiziksel egzersizler , doğa yürüyüşleri gibi aktiviteler bireyin bedensel bedensel açıdan stres durumlarına daha dayanıklı olması sağlar. Öte yandan düşüncelerde odaklanarak kasları gevşetmeyi ve rahatlatmayı sağlayacak gevşeme tekniklerinin öğrenilmesi , meditasyon , yoğa gibi rahatlatıcı aktivitelerle uğraşması strese yönelik rahatlama açısından faydalı olarak değerlendirilir.

stres 1016327102015  - Travma Nedir ? Strese Karşı Neler Yapılabilir?

Zamanı iyi şekilde düzenleyebilme ve yönetebilmeye ilişkin alışkanlık kazanma bireyleri son anlara sıkışan işlerin yarattığı stresden koruyacaktır. Bunun yanı sıra bireylerin kendi işlerinin dışında edindikleri hobiler , sosyal aktiviteler ve boş zaman etkinlikleri de stresle mücadelelerinde onlara avantaj sağlayacaktır.

Bireyin sergiledikleri A tipi kişilik davranışlarına dikkat etmesi , onları değiştirme ve yerine daha az stres otuşturacak B tipi kişilik davranışları yerleştirme çalışmaları da stresle mücadelede önemli adımlar olacaktır.Yine karşılaşılan sorunlarda arkadaş desteği almak yeni arkadaşlar edinmek strese ilişkin sıkıntıları azaltmaya yardımcı olacaktır.

Hait Earthquake haiti earthquake 9928275 729 413 - Travma Nedir ? Strese Karşı Neler Yapılabilir?
Marmara depremi’ni yaşayan insanların birçoğunda depremle ilgili travma sonrası stres bozukluğu görülmüştür.

Stres yatan olaylara bakış açısını değiştirip daha olumlu bir bakış açısını ve düşünce yapısını yakalamanın , algılama ve değerlendirmelerimizi gözden geçirmenin , stresle mücadelede başarılı insanları gözlemlemenin de stresle başa çıkmada faydalı olacağını söylemek mümkündür.

Stres her zaman için yıkıcı insanların bütünlüğüne zarar verici yapıda olmayabilir.Stresin uygun sevide yaşanmasının başarıda etkisi olduğu söylenebilir. Hiç stres yaşamayan birey başarıya ulaşmaadına gerekli güdülenmeyi sağlamayacaktır.Nasıl ki bir kemandan en iyi sesi almak için onun uygun gerginlikte olması beklenirse , bieyden de başarılı olma adına uygun bir stres seviyesinde olması beklenebilir.Çok gergin olan bir tel kopabileceği gibi çok gevşek olan telden de ses almak mümkün değildir.Bu yüzden etkili performanssergileme ve başarıya ulaşma yolunda stresle başa çıkmada bu durum da göz ardı edilmemesi gerekmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz