Sürekli Üşüme Hissi Neden Olur?

0
384

Sürekli Üşüme Hissi Neden Olur? Doğal şartlarda vücudumuz ısı depolar ve vücut sistemimiz bunu pek çok işlem esnasında kullanır. Vücut ısısının düşmesine bağlı olarak üşüme hissi ortaya çıkar.

Sürekli Üşüme Hissi Neden Olur?

feel cold - Sürekli Üşüme Hissi Neden Olur?
Sürekli Üşüme Hissi Neden Olur?

Üşüme hissi mevsim şartlardan dolayı çoğunlukla kış aylarında hissedilse de, kimi zaman sıcak yaz günlerinde dahi üşüme hissi meydana gelebilmektedir. Özellikle üşüme hissinin sürekli bir olması, sinir bozucu olabilmekte ve kişinin günlük yaşantısını engelleyebilmektedir.

Sürekli üşüme hissinin beslenme düzensizliğinden, hamilelikten tutun da tiroid rahatsızlıklarına kadar pek çok sebebi vardır. Üşüme probleminin çözümü için öncelikle şikayetin altında yatan neden doğru saptanmalı ve bu nedene yönelik tedavi süreci başlatılmalıdır.

surekli usumenin 7 nedeniTXSC ng NEe0EZvf8wua9Q - Sürekli Üşüme Hissi Neden Olur?

Sürekli Üşüme Hissinin Nedenleri Nelerdir?

1-)Beslenme Bozukluğu

Sürekli üşüme hissi şikayetinin başlıca nedenlerinden biri düzensiz ve sağlıksız beslenmedir. Yeterince vitamin ve mineral alınmaması, öğünlerin atlanması gibi etkenler kişinin sürekli üşümesine ve vücut ısısının düşmesine sebep olmaktadır. Dengesiz beslenme yalnızca üşüme sorununu değil, beraberinde halsizlik ve yorgun hissetme gibi başka şikayetleri de ortaya çıkarmaktadır.

2-)Hava Şartları

Şüphesiz ki üşüme hissi çoğu zaman aşırı soğuk hava şartlarından kaynaklanmaktadır. Özellikle kışları sıcaklıkların çok fazla düşük olmasından ötürü üşüme hissi şikayetine neredeyse herkes de rastlanır. Hava şartlarından kaynaklı üşüme hissi gayet normaldir. Bu tip havalarda kalın giysiler ve ayakkabılar tercih edilerek, üşüme hissi az da olsa azaltılabilir.

3-)Hormonal Değişimler

Vücutta gerçekleşen hormon salınımlarındaki değişimlerinden dolayı kişide üşüme hissi problemi ortaya çıkmaktadır. Özellikle kadınlarda, hamilelik ve menopoz dönemlerinde bu sebepten üşüme şikayetine sık rastlanmaktadır.

4-)Kansızlık

Kandaki hemoglobin sayısının normalden az olması, kansızlık olarak ifade edilir. Sürekli üşüme hissi, kansızlığın göstergesi olabilir. Ancak tek başına kesin tanı koyulamaz. Eğer üşüme hissi ile birlikte halsizlik, yorgunluk, göz kararması, baş dönmesi ve nefes darlığı gibi farklı anormallikler de söz konusuysa kansızlık ihtimaline karşılık mutlaka doktora gidilmelidir.

5-)Tiroid Rahatsızlıkları

Sürekli üşüme hissinin bir diğer nedeni tiroid hastalıklarıdır. Eğer üşümeye iştah kaybı ve bir türlü kilo alamama gibi şikayetler eşlik ediyorsa, tiroid rahatsızlıklarından şüphelenilir. Detaylı kontrol ve tetkik yöntemi için muhakkak tıbbi destek alınmalıdır.

6-)Diğer Nedenler

Cinsiyet faktörü: Kadınların vücudunda erkeklere nazaran daha fazla yağ dokusu bulunmaktadır. Bulunan bu yağ dokuları, üşümeyi tetikleyici etken olduğundan kadınlarda sürekli üşüme hissi şikayetine daha sık rastlanmaktadır.

Çeşitli hastalıklar: Soğuk algınlığı, grip vs.

usuyen kadin - Sürekli Üşüme Hissi Neden Olur?

Sürekli Üşüme Hissini Önlemek için Uygulanabilecek Yöntemler Nelerdir?

Dengeli ve sağlıklı beslenme programları izlenmelidir. Bol bol vitamin ve mineral içerikli gıdalar tüketilmelidir.
Düzenli egzersiz ve spor, metabolizma hızını arttırarak vücut ısısının artmasında etkili rol oynar.
Eğer üşüme hissinin beslenme düzensizliği, hava şartları gibi basit nedenlerden kaynaklandığını düşünmüyorsanız derhal sağlık kuruluşuna başvurunuz. Yapılacak tetkik ve ardından uygulanacak tedavi yönteminden sonra problem hekimler tarafından çözülmüş olacaktır.

Ayrıca Bitkisel çayları özellikle kış aylarında tüketmenizi tavsiye ederiz…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz