Su Çiceği Nedir? Su Çiceği Belirtileri Nelerdir

0
235

Su Çiceği Nedir? Su Çiceği Belirtileri Nelerdir

Su Çiceği Nedir Su Çiceği Belirtileri Nelerdir - Su Çiceği Nedir? Su Çiceği Belirtileri Nelerdir
Su Çiceği Nedir? Su Çiceği Belirtileri Nelerdir

Suçiçeği çocuk hastalıkları arasında en çok yaygın olan hastalıklardandır. Hava yolu ile bulaşan suçiçeği hastalığını Varisella zoster isimli virüs yaratmaktadır. Bulaşıcılığı çok yüksek oranda olan hastalık bir çocuktan diğerine hızla geçebilmektedir.

Genel çocuklarda rastlansa da yetişkin bireyler arasında da suçiçeğine yakalanma riski vardır. Çocuklardan farklı olarak yetişkinler hastalığı daha ağır geçirir, zatürre gibi ölüm tehlikesi olan hastalığın gelişmesine yol açar.

Çocuklara yapılan aşılardan biri de suçiçeği hastalığı aşısıdır. Bu sebepten çocuklar hastalığı ağır geçirmezler. Bazı durumlarda zayıf bağışıklık sistemi ile doğmuş bebekler hastalığı çok ağır geçirir, kan dolaşımı ile virüs karaciğere, beyine zarar verir.

Hastalığın Üç Evresi

Tıpta suçiçeği hastalığının 3 farklı evresi olduğu kanıtlanmıştır. İlk evre (primer enfeksiyon) göğüs ve sırtta başlayan farklı lezyonlarla kendini belirtir. Lezyonlar saçlı deride de bulunur. Bunlar kaşıntılı ve bulaşıcı özelliğe sahiptir.

İkinci evre latent evresidir. Hastalık yaratan virüsler sinir köklerine çekilir ve burada kalırlar. Sekonder adlandırılan üçüncü evrede hastalık yeniden aktifleşir ve çok şiddetli geçer. Çoğu zaman ileri yaşta, kanser ve bağışıklık sistemi zayıflaması nedeni ile ortaya çıkar. Kuşak ve grup şeklinde ağrılı lezyonlar aylarca vücutta kalır.

Su Çiçeğinin Genel Belirtileri

Çocukların okullarda, kreşlerde birbiri ile sık teması hastalığın kolayca bulaşmasına neden olur. Eğer çocukta ateş, halsizlik, burun akıntısı, deride kızarıklıklar görülürse doktora götürmeniz tavsiye edilir. Hastalığın kuluçka dönemi 14-21 gündür. Bundan sonra kızarıklıklar ve ateş yükselmesi başlar. Hastalık tam bu sırada çok bulaşıcıdır. Daha sonra deride lezyonlar oluşması şeklinde belirtiler devam eder. Bu lezyonların içi sıvı ile dolu olur, kaşıntı yapar.

Doktor tarafından suçiçeği teşhisi konulduktan sonra sadece ateşin düşürülmesi ve kaşıntıların azalması için ilaçlar yazılır. Hastalık döneminde hastanın bağışıklık sistemi hastalığı yenerek direnç kazanır. Ömür boyunca hastalığa sadece bir kere yakalanır.

Hastalığın bulaşıcı özelliği nedeni ile hastalık döneminde çocuğun dinlenmesi, okul ve kreşe gitmemesi tavsiye edilir. Bu daha hızlı iyileşmesini ve başka çocuklara bulaştırmamasını sağlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz