Bazı durumlarda altta yatan herhangi bir somut ve fiziksel neden olmaksızın, hastalardan bir takım fiziksel şikâyetlerin geldiği durumlar “Somatoform Bozukluklar” olarak adlandırılır.

Somatoform Bozukluklar Nelerdir? Somatoform Bozukluklar Nasıl Tedavi Edilir?

Somatoform Bozukluklar
Somatoform Bozuluklar Nelerdir, Nasıl Tedavi Edilir?

Hasta farklı bölgelerde ağrı ve sıkıntı şikâyetiyle hekime başvurur ve genellikle ağrının sırt, baş ve karın bölgesinde hissedildiğini ifade eder. Yapılan tetkiklerin sonuçları, ağrının olduğu bölgelere ilişkin olarak fiziksel bir rahatsızlığa işaret etmez. Somatoform bozuklukların nedeni psikolojiktir.

Somatoform Bozukluklar Kimlerde Görülür?

Somatoform bozukluklar genellikle 30 yaşın altındaki bireylerde ve ağırlıklı olarak kadınlarda görülür. Bunun yanı sıra, ruhsal sorunları bulunanlar, hassas kişiliğe sahip olanlar, stresli bir dönemden geçenler, yaşantılarında bir takım sıkıntılarla karşılaşanlarda daha sık görülür. Ayrıca, bedenini fazlasıyla dinleyen, sürekli bir işi olmayan veya sosyal ilişkileri zayıf kişilerin bu hastalıktan muzdarip olma oranı yüksektir.

Somatoform Bozukluklarının Teşhisi

Somatoform Bozukluklar
Somatoform Bozuluklar Nelerdir, Nasıl Tedavi Edilir?

Bedensel şikâyetlerin ve vücuttaki ağrıların artması sonucunda hekime başvuran hastalarda hekim şikâyetleri göz önüne alarak bir takım tetkikler yaptırır. Yapılan tetkikler neticesinde söz konusu şikâyet ve ağrılara neden olabilecek fiziksel veya patolojik bir sorun ortaya çıkmaz ise hekim hastanın şikâyetlerini dikkate alarak sorunun somatoform bozukluk neticesinde olduğunu belirtebilir. Bu durumda bozukluğun kaynağı psikolojik sıkıntılar olduğundan hasta bir psikiyatri uzmanına yönlendirilebilir.

Somatoform Bozukluklarda Tedavi

Somatoform bozukluk nedeniyle bedensel şikâyetleri ve vücudunun çeşitli yerlerinde ağrıları olan hastalar için en uygun tedavi yöntemi psikoterapidir. Verilen psikoterapide, hastaya, bozukluğun temeli olan ruhsal sorunlarıyla nasıl baş edebileceği, stresten nasıl uzak kalabileceği gibi konularda yol gösterilir. Özellikle son zamanlarda meditasyon ve nefes teknikleri de hastanın psikolojik sorunlarıyla başa çıkabilmesinde önerilen yöntemler arasında yer almaya başlamıştır.

Yukarıda sayılan yöntemlerin öncelikli olarak uygulanması gerekmekle birlikte, psikiyatrist uygun gördüğü hallerde hastaya ilaç da yazabilir.

Somatoform bozukluklarda kimi kez hastalar günlük yaşantılarını aksatacak ölçüde etkilenir. Özellikle bu tür durumlarda, bozukluğun nedeninin ivedilikle ortadan kaldırılması gereklidir. Hasta, kendisini oyalayabilmesi ve yaşam sevincini yeniden kazanabilmesi için olumlu duygular uyandıracak hobiler edinmesi yönünde cesaretlendirilmelidir.

“Anksiyete Bozukluğu ile Mücadele Etmenin 5 Yolu” Başlıklı Makaleyi Okuyabilirsiniz.

Anksiyete Bozukluğu ile Mücadele Etmenin 5 Yolu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

1 × four =