Soğuk Algınlığı ve Üşütmeye Ne İyi Gelir?

0
309

Soğuk kış günlerinde fazlaca rastlanan soğuk algınlığı, üst solunum yolu enfeksiyonu olarak da ifade edilebilmektedir. Viral bir rahatsızlık olan soğuk algınlığına her yaştan herkes’de rastlanabilmektedir. Rahatsızlığın altında yatan yüzlerce virüs söz konusu olabilir. Halk arasında çok yaygın görülen soğuk algınlığı genellikle kısa süreli istirahatle kolaylıkla atlatılabilen bir hastalıktır. Eğer şikayet 1-2 haftayı geçmiş süredir devam ediyorsa, tıbbi destek almakta yarar olacaktır.

Soğuk Algınlığı Belirtileri Nelerdir?

Kendini en çok ateş, halsizlik, boğaz ağrısı gibi belli eden soğuk algınlığının bunlar dışında pek çok bulgusu söz konusu olabilir.
Bunlar başlıca şunlardır ;

Boğaz ağrısı
Halsizlik, bitkin hissetme
Baş ağrısı
Hapşırma
Öksürük
Burun tıkanıklığı
Titreme

Soğuk algınlığı her ne kadar basit bir rahatsızlık gibi görünse de, ilerlemesi halinde zatürre ve bronşit gibi ciddi hastalıklara çevirebilir. Bu yüzden belirtiler şiddetli bir şekilde gözleniyorsa, mutlaka doktora gidilmesi gerekmektedir.

Soğuk Algınlığına Ne İyi Gelir?

Hafif seyreden soğuk algınlığı rahatsızlığında doğal ve bitkisel çözümlerle hastalığın atlatılmasına yardımcı olur.

Nane

nane - Soğuk Algınlığı ve Üşütmeye Ne İyi Gelir?

Burun tıkanıklığını açma konusunda oldukça etkili olan nane, aynı zamanda boğaz ağrısını da hafifleterek öksürüğü de iyi gelmektedir.

Sarımsak

sarımsak - Soğuk Algınlığı ve Üşütmeye Ne İyi Gelir?

Başta kalp ve damar hastalıkları olmak üzere pek çok hastalık sorununun şifası niteliğinde olan sarımsak, soğuk algınlığına da iyi gelmektedir. Sarımsak, bağışıklık sistemini güçlendirerek zararlı mikroorganizmalara karşı savaşır. Direkt çiğ şekilde tüketilebileceği gibi tercihe bağlı olarak yenilen yemeklerin içerisine de ilave edilebilir.

Zencefil

zencefil - Soğuk Algınlığı ve Üşütmeye Ne İyi Gelir?

Şifa depolarından olan zencefil, bir çok faydasından ötürü doğal sağlık ürünlerinin başında gelmektedir. Boğaz ağrısı ve öksürük gibi soğuk algınlığı bulgularının giderilmesinde oldukça etkilidir. Aktarlardan rahatlıkla temin edebileceğiniz zencefili, soyup sıcak suyun içinde demledikten sonra çay olarak içebilirsiniz.

Ekinezya

ekinezya - Soğuk Algınlığı ve Üşütmeye Ne İyi Gelir?

Ekinezya, vücudun enfeksiyonlarla savaşmasında etkili bitkisel yöntemlerden bir diğeridir. Daha çok soğuk algınlığında etkin olan ekinezya bitkisini, çay şeklinde içebilirsiniz.

Adaçayı

adaçayı - Soğuk Algınlığı ve Üşütmeye Ne İyi Gelir?

Adaçayı, boğaz ağrısı semptomunun hafifletilmesinde oldukça faydalı bitkisel çözümdür. Marketlerde veya aktarlarda kolaylıkla bulunabilen adaçayını çay formunda tüketerek, boğazın yumuşaması ve ağrının büyük ölçüde giderilmesi sağlanabilir.

Soğuk algınlığı uygulanan yöntemlere ve istirahate rağmen bir süredir devam ediyorsa veya semptomları şiddetliyse, ciddi rahatsızlıklara sebebiyet verebileceğinden mutlaka sağlık kuruluşuna gidilmesi önerilir.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz