Ana Sayfa Sağlık Şizofreni Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Şizofreni Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

0
409

Kişide düşünme tarzında bozulmaların meydana gelmesine şizofreni denir. Bu bozulmalar halüsinasyonlar , sanrılar , tuhaf konuşmalar şeklinde gerçekleşmektedir. Algısız bir bozukluk olan ve gerçekte olmayan şeyleri görmek olarak nitelendirilen halüsinasyonların yanında kişiler sanrı adı verilen düşünce ve inanç bozukluğu da yaşarlar. Kişiler bunlara sanki gerçek gibi inanırlar. Kişilerde sanrılar aşağıdaki başlıklar altında gruplanabilir:

Sizofreni Cesitleri 18 - Şizofreni Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Kişinin baskı altında olması : Bireyin gerçekle ilgisiz bir şekilde kendisinin suikasta kurban gideceğini düşünmesi

Kişinin muhteşemliği : Kişinin kendisini napolyon sanması.

Kişinin hakkının yenmesi : İlgisiz bir şekilde kişinin , patronun kendisinden nefret ettiği için işyerinde bütün yüklü işleri ona verdiğini düşünmesi.

Şizofreni Çeşitleri Nelerdir?

Basit şizofren: Bu tür rahatsızlık yavaş biçimde gelişir. Erinlik döneminden sonra bireyde ilgisizlik artar , çevresiyle bağları kopmaya başlar ve okul başarısında düşme görülür. Ailesiyle ve yakın arkadaşlarıyla ilgilenmez. Karşı cinse ilgisiz kalabilir. Hiç bir şeye dikkatini vermez. Çalışmak için en ufak çaba göstermez. Birey çok kısıtlı konuşur. Basit şizofreninin en büyük özelliği içe yönelim belirtisidir. Birey gerçeklerden kaçar ve içe yönelir.

Paranoid şizofren:Büyüklük ya da ezimet etme hayalleri paranoyak şizofrenler için geçerlidir.Kendilerini büyük görürler.Başkalarının kendilerine eziyet ettiklerinden , arkalarından konuştuklarından kısacası aldatıldıklarından kuşku duyarlar.Birey , çoğu zaman düşman , kuşkucu ya da saldırgan olabilir.Özellikle de saldırgan davranışlar yaygındır.Bir toplumda kendi aralarında gülüşmekte olan bireylerin kendisinden söz ettikleri inancına kapılır ; bazen radyo ya da televizyondaki konuşmacıların kendisiyle ilgili üstü kapalı haberler verdiklerine inanırlar. Daha sonra bu durum yerini daha mantıkdışı ve değişmez bazı iddialara bırakır ve çevresindeki insanların kendisine karşı bazı tasarılar hazırladıklarına ve girişimlerde bulunduklarına inanırlar.Ona göre bu insanlar kendisini izlemekte ya da zehirlemeyi tasarlamaktadırlar. Kişi gaipten ses duyup ve buna uyarak bazı şiddet gösterilerinde bulunabilir.

Katatonik şizofren: Burada her türlü hareket birden yitirilir ve kişi belirli bir beden durumunu değiştirmeksizin , bir heykel gibi , saatlerce hatta günlerce bulunduğu yerde kalır. Katatonik donmada gözler boş bakar , yüz anlamsızdır , tehditlere ve acı veren uyaranlara tepki gösterilmez.Beslenme ve giyinme işlevlerine yardım edilmesi gerekir.Kimi katatonikler kendisinden istenilenlere otomatik bir biçimde uyar fakat tek kelime konuşmaz. Bazen katatonik birey , hızlı adımlarla dolaşır , konuşur ,haykırır , çevresindekilere tehlikeli bir biçimde saldırıp yaralayabilir ya da öldürebilirler.

Hebefrenik şizofreni ( Dağınık şizofreni ) : Çocuksu konuşma ve kıkırdama , bağlantısız konuşma , el ve kol hareketleri ve yüz mimikleri , kendi kendine konuşma , nedensiz bir kahkahayı izleyen ağlama nöbetleri , dışkı ve idrara aşırı ilgi , dışkının elbisesine , duvara silmesi , utanç duygusunun tümden ortadan kalkarak cinsel organlarını göstermesi , öfke nöbetleri ve saldırganlık hebefrenik şizofreninin belirtileridir. Heberfrenik şizofrenide birey , dış çevreye kendisini kapatarak , kendine özgü bir düş dünyası içinde yaşamakta ve davranış biçimlerinde gerileyerek yetişkin yaşamın zorlanmalarından kaçmaya çabalamaktadırlar.

 

 

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz