Siyatik Nedir ? Siyatik Ağrısı Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

0
343

Siyatik Nedir ? Siyatik Ağrısı Nedenleri,Belirtileri ve Tedavisi

Siyatik hastalığı sağlık yönünden birçok zorluk yaşanmasına sebebiyet verir. Bacağın arka taraflarının üst kısmı, bacağın arka tarafının dış kısmı ve siyatik sinirler üzerinde gelişen ağrılara siyatik denir. Bu ağrılar aniden ya da yavaş yavaş gelişe bilir. Oturma, kalkma ve buna benzer hareketlerde ağrılar olabilir. Bu ağrılar özellikle yürürken, öksürürken daha da fazla olur. Halk arasında ki ismi sinir romatizmasıdır. Siyatik hastalığına kıkırdak disklerinin kayması, omurgada zedelenme ve iltihaplanma olması, sinirlerin ve diz kapaklarının iltihaplanması neden olur. Siyatik hastalığında tedavinin ilk aşaması yatarak dinlenmektir. Bunu yaparken yatağınızın altına bir tahta koymak daha faydalı olur. Yastık sayısı da ikiden fazla olmamalıdır.

Siyatik Hastalığı Nedir - Siyatik Nedir ? Siyatik Ağrısı Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Siyatik Nedenleri Nelerdir?

-Omurgadaki kireçlenmeler ve tümörler

-Beldeki fıtıklar

-Doğuştan gelen bazı rahatsızlıklar

-Özellikle omurganın alt kısımlarında ki zedelenmeler

-Bazı tümörler ( iç organlarda ki )

Siyatik Belirtileri Nelerdir?

Özellikle kalça, bacak ve ayaklara yayılan ağrılardır. Bu ağrılara bel ağrısının da eşlik ettiği durumlarda durum daha da kötüleşir. Uzun süre ayakta kalma, ağır yük taşıma ve oturma ağrıyı şiddetlendiren diğer etmenlerdir. Yan tarafınızın üzerinde ayaklarınızı karnınıza çekerek yatmak genelde ağrıları hafifletir. Nadiren kaslarda güçsüzlük ve halsizlik de belirtiler arasındadır.

Siyatik Tedavisi Nasıl Yapılır?

Siyatik hastalığının en önemli tedavisi bolca istirahat ve bu hastalığa sebebiyet verebilecek davranış ve hareketlerden uzak durmaktır. Doktorlar hastalarına sıcak ve soğuk tedavi yöntemi uygulaya bilir. Ayrıca ağrı kesici ilaçlar da tedavi sırasında kullanılmaktadır. Siyatik hastalığına sahip hastaların bazılarında bazı durumlarda ameliyat tedavisi de gereke bilir. Özellikle makat, makat çevresi ve bacaklarda aniden gelen hissizlik, idrar ve dışkı tutamama gibi durumlarda hemen doktorunuza başvurmanız gerekir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz