Siyah Çayın ve Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir?

Dünyadaki birçok farklı kültürde çayın yer başkadır, kimisi soğuk sever kimisi ise sıcak. Ama her şeye rağmen siyah çay oldukça özel bir içecektir. Ülkemizde olduğu kadar Çin ve İngiltere olmak üzere birçok ülkede çayın yeri farklı bir noktadadır. Çayın hikayesi yüzyıllar önce doğu topraklarında başladı ve bugün batının bile en çok tercih ettiği içeceklerden bir tanesi olmayı başardı.

Siyah Çayın ve Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir - Siyah Çayın ve Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir?

Siyah çayın keşfi yeşil çaydan sonraya dayanıyor ancak siyah çayın ortaya çıktığı günden beri yeşil çaydan daha popüler olduğunu söyleyelim. Siyah ve yeşil çay aynı bitkiden elde edilir, bu konuda bir kavram kargaşası oluşturmayalım. 1700 yılına kadar Çin’de hep yeşil çay tüketiliyordu ancak o dönem bir çay fabrikasında çay yaprakları oksitlenmeye uğradı ne olduysa bu arada oldu ve oksitlenen çay yaprakları bugün tüm eve gire siyah çaya dönüştü. Oksitlenme sonra çayın rengi ve tadı belirgin şekilde değişti, dönemden sonra insanlar artık yeşil çay kadar siyah çayıda tüketmeye başladılar. Siyah çay ile yeşil çay arasında ki en büyük farkta budur.

Çay Osmanlı döneminden beri hayatımızda üretim ise yine Osmanlı döneminde 1870 yılında Artvin çevresinde başladı.

Siyah Çayın Faydaları

Dişlere İyi Gelir

Siyah çay bilinenin aksine dişler için oldukça faydalıdır ancak tabi ki şekersiz içilmesinde durumunda bu önermemiz geçerlidir. Siyah çay plak oluşumunu önler yine çürüklere neden olan bakterileri öldürmede büyük rol oynar.

Uykunuzu Açmaya Yardımcı Olur

Siyah çay hafif dozda kafein ve teofilin içermektedir bu ikiside uykuyu açmada ne kadar etkili bilirsiniz. Bu yüzden sabahları enerji içeceği içmek yerine siyah çayı tercih edebilirsiniz.

Kalp ve Damar Sağlığını Korur

Düzenli olarak siyah çay tüketmek tıkanmış arterlerin temizlenmesine yardımcı oluyor yine ayrıca baş ağrısıyla mücadele eder kolestrolü düzenler ve yüksek tansiyon hastalarına iyi gelir.

Sindirim Sisteminizin Düzenli Çalışmasını Sağlar

Şaşırtıcı bir şekilde siyah çay sindirim sisteminin çalışmasında olumlu bir etkiye sahiptir. Siyah çayda yer alan taninler, ishal ve diğer sindirim koşullarını iyileştirmeye yardımcı olur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here