Sinameki Çayının Faydaları Nelerdir?

Sinameki tropikal bir bitkidir. Sinameki, içeriğinde çok fazla etken madde bulunduğundan ilaç sektöründe kullanım alanı çok geniş olan ve pek çok ilaç formülünde adına rastlanılan bir bitkidir. Yüzlerce farklı türü vardır ve gereğinden fazla kullanılması bazı sağlık problemlerine yol açabilir. Bu nedenle dikkatli kullanılmasında fayda vardır. Ortadoğu’nun bazı bölgelerinde ve Hindistan’da doğal olarak yetişen bir bitkidir.

sinameki cayi - Sinameki Çayının Faydaları Nelerdir?

Sinameki Çayının Faydaları Nelerdir?

“Reçetesiz müshil” olarak da bilinir. En çok kullanıldığı alan da kabızlık tedavisidir. Hatta kolonoskopi uygulamalarından önce bağırsakları temizlemesi için kullanıldığı bilinmektedir.

Sinameki çayı tüm dünyada diyete yardımcı olarak tüketilir. Bunun sebebi iştahı kapatması ve tokluk hissi vermesidir.

Sinameki şişlik hissini giderir. Bağırsakları rahatlatarak gaz, sıkışıklık ve kabızlık gibi sağlık sorunlarına son verir.

Sinameki bitkisi kullanılarak hazırlanan kremler vardır. Bu kremler hemoroid tedavisinde kullanılmaktadır ve gözle görülür şekilde faydalı sonuçlar vermektedir. Yine egzama tedavisi için de faydalı olan sinameki kullanılarak hazırlanan kremler mevcuttur.

Sinameki Çayı Faydaları - Sinameki Çayının Faydaları Nelerdir?

Sinameki Çayının Hazırlanışı

Çok güçlü bir müshil olduğundan çayı tükettikten sonra yakınlarda bir tuvalet bulunmasına dikkat edilmelidir. Bir fincan kaynamış su içerisine yarım çay kaşığından çok az fazla sinameki otu atılarak 10 dakika demlenmesi beklenmelidir. Sinameki çayı balla tatlandırılabilir.

Sinameki Çayının Yan Etkileri

Sinameki çayı bazı yan etkilere sahiptir. Tüketirken bunlara dikkat etmek faydalı olacaktır. Öncelikle uzmanlara göre kalp hastaları, çocuklar ve hamile kadınlar tarafından asla kullanılmaması gerektiği önerilmektedir. İshal ve dehidratasyon hallerinde de kullanılması mevcut durumu daha kötü hale getirecektir. Metabolizmadaki potasyum seviyesini düşürebilir. Uzun süreli kullanımda kaslarda ve karaciğerde hasara sebebiyet verebilir. Bu nedenle dikkatli kullanılması gereken bir bitkidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here