Siğil Nedir? Nasıl ve Neden Oluşur? Nasıl Tedavi Edilir?

0
311

Siğil Nedir? Nasıl ve Neden Oluşur? Nasıl Tedavi Edilir?

Siğil Nedir Nasıl ve Neden Oluşur Nasıl Tedavi Edilir - Siğil Nedir? Nasıl ve Neden Oluşur? Nasıl Tedavi Edilir?

  Siğil, kısa zamanda ortadan kalkacağı düşüncesiyle halk arasında fazla dikkate alınmamasına karşın rahatsızlığın diğer insanlara bulaşıcı özellik göstermesi, aksine önem verilmesi gerektiğinin bir göstergesidir. Hafif şekilde gerçekleşen deri üzerindeki kabartılarla kendini gösteren siğilin diğer insanlara bulaşması, viral bir rahatsızlık olmasından ileri gelmektedir. Bundan dolayı siğilli bir kişinin eşyalarıyla, kendisiyle doğrudan temas veya deri üzerindeki ufak kesik ve yaralanmalar sonucu gerekli önlemler alınmadığı takdirde çevrede bulunan siğil virüsleri ile kolaylıkla oluşabilir. Yapılan bu kısa bilgiler sonrası şimdi kapsamlı bir şekilde siğil nedir sorusu ile ilgili özellikleri, tedavi yöntemleri ve rahatsızlıktan nasıl korunulabileceği hakkında açıklamalarla devam edilecektir.

Nasıl ve Neden Oluşur?

Cildin üst tabakasında kısa ismi HPV olan bir virüsünün çeşitli yollarla bulaşması ile oluşturduğu kabartı şeklindeki deformeler en bariz belirtisidir. Kabartı sonucu, sert ve deri üzerinde pürüzlü yapılar ortaya çıkmış olur. Bunun dışında herhangi bir zararı olmadığından iyi huylu bir rahatsızlık olarak nitelendirilir. Yaş ve cinsiyet farketmeksizin herkeste görülebilen bir rahatsızlıktır. Fakat virüsün bulaşması yönünden bazı kişilerde yatkınlık olabileceği düşünülmektedir.

Nerede Görülür ve Tedavisi Nasıldır?

Temel olarak deri üzerinde, özellikle el ve ayak üzerinde veya parmaklarda yaşanmaktadır. Yüzmek için gidilen havuzlarda ve benzeri hamam, kaplıca gibi sıcaklığın fazla ve çok insanın bulunduğu ortamlarda el ve ayak etkileşiminin yoğun olduğu yerlerde sıklıkla rastlanmaktadır. Bunun nedenleri arasında sulu olmalarıyla virüsün yayılması için çok müsaitleştirmeleri ve derinin de su vasıtasıyla yumuşayarak gözeneklerinin gevşemesi sayılabilmektedir.

Rahatsızlığın tedavisi için eczanelerde satılmakta olan siğil ilaçlarına başvurulabileceği gibi uzman doktor eşliğinde ilaçlı veya müdahale (lazer, yakma, dondurma gibi) içeren birtakım tedavi yöntemleri uygulanabilir. Son olarak siğilden korunma adına başkaları tarafından kullanılmış eşyalardan uzak durmanın, derinin temas edeceği ortamların temiz olmasına dikkat etmenin ve kesik, çizik vesaire yaralanmalarda ortamı dezenfenkte etmenin gerekli olduğu söylenebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz