Sıcaklarda Oruç Tutarken Neler Yapmalıyız ?

0
278

Sıcaklarda Oruç Tutarken Neler Yapmalıyız ?

Sıcaklarda Oruç Tutarken Neler Yapmalıyız - Sıcaklarda Oruç Tutarken Neler Yapmalıyız ?

Sıcaklarda Oruç Tutmak

Yazın kavurucu sıcaklığı ramazan ayına denk gelince hem oruç tutmak hem de sağlıklı kalmak zorluk gerektiriyor. Oruç tutulan sürenin uzunluğu ve havanın aşırı sıcaklığına dikkat etmek gerekir. Bu dönemde oruç tutarken her zamankinden daha fazla sıvı kaybına dikkat etmeniz gerekir. Eğer bu sıcaklarda oruç tutarken dikkat edilmezse kişide ateş yükselmesi, halsizlik, çarpıntı gibi bulgular görülebilir. Hatta daha fazla sıvı kayıtlarında tablo daha da kötüleşip baygınlık, tansiyon gibi rahatsızlıklar yaşayabilirsiniz. Eğer oruç tutmak için mevcut hastalığınız var veya sürekli düzenli olarak almanız gereken ilacınız varsa oruç tutmayı tekrar gözden geçirebilirsiniz. Aşırı sıcaklarda sağlık sorunlarıyla karşılaşmamak içim önerilerimizi dikkate alabilirsiniz.

 Peki, Bu Dönemlerde Neler Yapabiliriz ?

Ramazan ayının aşırı sıcaklara denk geldiği bu günlerde oruç tutacak iseniz sıvı tüketiminize olabildiğince dikkat etmeniz gerekiyor. İftarda ve sahurda hafif yiyecekler tüketip oruçlu geçireceğiniz zamanı da düşünerek bol sıvı tüketmenizde yarar var. Hatta kahvaltı şeklinde sahurunuzu yapıp iftarda da 2 seferde yemeğinizi tüketebilirsiniz. İftarda ve sahurda yemek seçimini yaparken yağlı, tuzlu ve soslu yiyeceklerden uzak durmalısınız. Bir kerede fazla yemek yememeye çalışın. Sıcak havalar beraberinde terlemeyi ve buharlaşmayı artıracağından mümkün olduğunca oruç tuttuğunuz bu kavurucu sıcaklarda dışarı çıkmamaya önem gösterin. Sıcakta oruçlu iken dışarı çıkmak zorunda kalırsanız sabahın erken saatlerini ya da akşamüstü saatlerini tercih edebilirsiniz.

Eğer yine de öğle vakitlerinde dışarıda bulacaksanız gölge kısımlarda kalmanız ve hatta aralıklı olarak mola vermeniz gerekir. Bu kavurucu sıcaklarda oruç tutarken vaktiniz varsa duşta alabilirsiniz. Yine bu sıcaklarda oruç tutacak iseniz kıyafet seçimini yaparken bol ve açık renklere öncelik tanıyın. Oruçta sıcaklardan korunmak için fazla kalabalık ortamlara girmemeye özen gösterin. Doktorunuzun izin verdiği sürece oruç tutmayı mutlaka ihmal etmeyin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz