Salatalık Faydaları ve Şifaları Nelerdir?

0
261

Salatalık Faydaları ve Şifaları Nelerdir? Salatalık halk arasında bilinen adıyla hıyar masaların değişmeyen besinidir. Özellikle yemeklerin yanına hazırlanan salata ve mezelerde sıkça kullanılmaktadır.

Salatalık Faydaları - Salatalık Faydaları ve Şifaları Nelerdir?
Salatalık Faydaları ve Şifaları Nelerdir?

Salatalık Faydaları ve Şifaları Nelerdir?

6yYBjP 300x225 - Salatalık Faydaları ve Şifaları Nelerdir?

Salatalık içerisinde C,B1,B2,B3,B5,B6 vitaminleri, kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, potasyum, çinko barındırır. Bu denli zengin bir besin olan salatalık günlük yaşam için vücudumuzun ihtiyaç duyduğu çoğu enerjiye sahiptir.

Salatalığın Faydaları Nelerdir?

Salatalık Faydaları ve Şifaları Nelerdir - Salatalık Faydaları ve Şifaları Nelerdir?

Salatalık faydaları saymakla bitmez. Bakıldığında sıradan bir besin gibi görünen salatalık bazı hastalıklara ve rahatsızlıklara da iyi gelmektedir. Özellikle yoğun iş temposunda aşırı yorgunluk hisseden insanlar için bulunmaz bir nimettir. Yorgun hissedildiğinde yenilecek bir salatalık B vitamini ve karbonhidrat içerdiği için uzun sürecek yorgunluğunuzu kısa sürede geçirecektir.

Bağ bahçe işleriyle uğraşanlar için de doğal bir ilaç görevi görmektedir. Haşereleri uzak tutmak için alüminyum folyoya sarılan salatalık dilimlerinin içerdiği kimyasallar alüminyum ile etkileşime girerek haşerelerin dayanamayacağı bir koku yaymakta ve bahçenizi ya da bitkilerinizi korumaktadır.

Güzellik Sektörü

Güzellik sektöründe de salatalık sıkça kullanılmaktadır. Cilt güzelliği için salatalık dilimleri kadınların yüzlerine maske olarak yerleştirilmekte ve pürüzsüz bir cilt elde edilmektedir. El ve vücut kremleri yine salatalık özünden üretilmektedir. Ayrıca bayanların korkulu rüyası olan selülitlerin de azalmasına ve daha az görülmesine neden olmaktadır.

Yatağa yattığında baş ağrısı çeken insanlar yatmadan önce birkaç dilim salatalık yediklerinde ertesi sabaha daha diri uyandıklarını göreceklerdir. Sağlık açısından başka bir özelliği ise diyet yapanlaradır. Sürekli yemek yiyerek kilo almaktan şikayet edenler salatalık yiyerek tokluk hissi yaratabilirler.

Ağızdaki kötü kokular da salatalık sayesinde ortadan kaldırılabilir. Çünkü salatalık ağızdaki kötü kokulara neden olan bakterileri içerdiği fitokimyasallarla öldürmektedir.Günlük hayatta pratik çözümler de sunar bize salatalık. Ev ve lavabo temizliğinde,ayakkabıların parlak gözükmesinde,kalemle yanlış yazılan bir yazının ya da kelimenin silinmesinde salatalık mucizevi sonuçlar doğurmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz